Dla wiernych Kościoła Katolickiego dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli ostatni okres Wielkiego Postu. Każdy chrześcijanin powinien dołożyć wszelkich starań, aby obrzędy Wielkiego Tygodnia zrozumieć i brać w nich czynny udział, a przede wszystkim dawać dowód żywej wiary.
W kościołach parafialnych w Wielki Czwartek odprawia się tylko jedną wieczorną mszę. Przypomina ona Ostatnią Wieczerzę, kiedy Chrystus ofiarował Bogu swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina, a następnie dał do spożycia apostołom. Nakazał też im i ich następcom w kapłaństwie, by czynili to na jego pamiątkę. Ta msza święta ma szczególne znaczenie dla księży, gdyż w czasie ostatniej wieczerzy Jezus ustanowił kapłaństwo i eucharystię, która jest jego istotą.
Msza ma swoją kolejność i charakter, podobne do innych mszy. Różnice polegają jednak na tym, że podczas hymnu „Chwała na wysokości” biją wszystkie dzwony w kościele. Po zakończeniu hymnu milkną dzwony oraz organy, podczas przeistoczenia można używać tylko drewnianych kołatek.
Rozpoczyna się czas Męki Pańskiej. Po komunii św. wszystkie puszki oraz monstrancję z ciałem Chrystusa przenosi się do kaplicy zwanej Ciemnicą, gdzie umieszcza się również monstrancję z Ciałem Chrystusa, Tabernakulum jest puste. Wieczna lampka zostaje zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu. Następnego dnia wierni będą przeżywać pamiątkę Męki Pańskiej.