Wielka Wojna w parku Leśnym

3420

Bunkry, okopy i skrywający się w nich żołnierze wyposażeni w prawdziwą broń używaną podczas I wojny światowej, a także towarzyszące im damy w strojach z tamtego okresu. Do tego ciekawe wystawy historyczne, gry i zabawy terenowe z harcerzami, pokazy i  warsztaty ginących zawodów oraz mnóstwo innych atrakcji dla odwiedzających. W Lubinie trwa właśnie drugi dzień Nocy Muzeów 2019. Każdy, kto chciałby być częścią tego ciekawego wydarzenia powinien odwiedzić w ten weekend co najmniej jedno z trzech miejsc w naszym mieście.

Miejsca, o których wspomnieliśmy powyżej to Rynek, Wzgórze Zamkowe i park Leśny. W ostatnim z wymienionych od godzin popołudniowych trwa Wielka Wojna. Tym terminem najczęściej określano bowiem działania zbrojne podczas I wojny światowej. Znakomicie pasowała do tego sceneria oraz ukształtowanie terenu samego parku.  W okopach stacjonowali żołnierze reprezentujący różne strony tego wielkiego konfliktu zbrojnego sprzed stu lat. Organizacja całego przedsięwzięcia zrobiła niemałe wrażenie, nie tylko na odwiedzających mieszkańcach.

– Powiem szczerze, że okopy, które zostały tu przygotowane wywarły na nas wielkie wrażenie. Jesteśmy pełni podziwu i nawet trochę zazdrościmy. Można się tu poczuć tak jak w tamtych czasach. Osobiście inscenizację na takim poziomie widziałem dotychczas tylko w Internecie na zagranicznych filmach, ale w Polsce jeszcze czegoś takiego nie miałem okazji zobaczyć. Nawet jeśli były organizowane jakieś okopy, to nie w takiej skali, jak tutaj – uważa jeden z rekonstruktorów wcielających się w żołnierza armii carskiej z okresu 1914-1918.

Niektóre z broni przywiezionych przez rekonstruktorów to te same modele, z jakich strzelano podczas I wojny światowej. – Podstawowy karabin, w który była wtedy wyposażona większość żołnierzy, to Gefher 98. Używano także karabinów stacjonarnych MG 08/15, które początkowo ważyły około 50 kg. Później zostały one zmodyfikowane tak, że stały się przenośne. Ważyły już tylko ok. 15 kg – tłumaczy jeden z ekspertów.

Warto dodać również, że właśnie w tych okopach mieściły się tory dawnej strzelnicy. W okresie II wojny światowej odbywały się tu ćwiczenia ze strzelania.  Muzeum  Historyczne w Lubinie, będące głównym organizatorem tego niezwykłego wydarzenia, na miejscu przygotowało także dwie duże wystawy. – Pierwsza to „Wielka Wojna”, która jest skończona w 25 procentach, kilka lat będzie trwało jej powstawanie. Można też zobaczyć, jak zagospodarowaliśmy bunkry i co się tam znajduje, czyli trochę o trudnej historii polsko-sowieckiej, o zimnej wojnie – wylicza Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego.

– Widać, że duży nacisk został położony na przygotowanie tego całego tunelu historycznego. Fajnie jest to zorganizowane. Przyjechało też bardzo dużo armii rekonstrukcyjnych. Militarnie można tutaj zobaczyć całą Europę pierwszowojenną i bardzo dobrze się to wszystko aranżuje z tym co zostało przygotowane przez gospodarzy, którzy nas zaprosili – mówi Maciej Wilk z grupy rekonstrukcyjnej Kreuz 1914 z Poznania.

– Widać, że została włożona tu pasja, zaangażowanie i przede wszystkim przychylność władz, że chcieli udostępnić trochę pieniędzy na zorganizowanie tak fajnego wydarzenia – dodaje z kolei Remigiusz Skrzypiński, rekonstruktor 57. Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii z Nowego Tomyśla.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali też ciekawe pokazy i warsztaty rzemieślnicze. – Dziś mamy warsztaty garncarskie, kowalskie i zduńskie. Wspólnie z dziećmi wybudujemy prosty piec. Do tego będziemy potrzebowali 11 młodych ochotników, bo będzie 11 warstw pieca i komin. A po zakończeniu budowy rozpalimy w tym piecu i zobaczymy, czy zadziała – mówi Mateusz Miłkowski z farmy Martynika z Jaroszówki. Przez niemal cały czas można też wziąć udział w warsztatach kowalskich i garncarskich, gdzie każdy samodzielnie może ulepić sobie własne naczynie. – Nie święci garnki lepią, więc super umiejętności nie są potrzebne, natomiast dobrze jest na początku robić to pod okiem doświadczonego garncarza –  dodaje Mateusz Miłkowski.

Noc Muzeum w parku Leśnym potrwa dziś do godz. 23. Jutro, czyli w niedzielę, podobne atrakcje czekają na przybyłych od godz. 10 do 18.

Materiał TV Regionalna:


POWIĄZANE ARTYKUŁY