Wielka Sobota to nie tylko święconka

14

Dziś Wielka Sobota. Dla katolików jest to czas wyciszenia. Czuć już jednak zbliżające się święta. W kościołach przy grobie Jezusa stoją warty, wierni adorują Najświętszy Sakrament, ale także przychodzą do świątyń, by poświęcić pokarmy.

Sobota poprzedzająca Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego jest w Kościele katolickim czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa Zmartwychwstałego i żałoby po jego śmierci.

Wielka Sobota to również czas święcenia pokarmów, które później wypełnią wielkanocny stół. W każdym koszyczku zaniesionym dziś do kościoła powinny się znaleźć: chleb, wędliny, jajka, sól, chrzan oraz ciasto. Każda z tych rzeczy ma inną symbolikę. Chleb to pamiątka cudownego rozmnożenia przez Jezusa chleba i ryb dla słuchających go ludzi nad Jeziorem Galilejskim. Wędliny mają zapewnić zdrowie oraz dostatek. Jajko to symbol życia. Sól jest znakiem oczyszczenia, prawdy, odpędza zło. Chrzan symbolizuje siłę, ciasto zaś umiejętności i dążenie do doskonałości.

Koszyczki nierzadko wypełniane są również innymi przedmiotami, dziś wkładane są do nich także na przykład czekoladowe zające.

W sobotę wieczorem rozpoczyna się Wigilia Paschalna. Liturgia tego dnia składa się z kilku części. Pierwsza z nich to liturgia światła, druga Słowa Bożego, a trzecia Chrzcielna. Po tych liturgiach następuje Eucharystia.

Ostatnim elementem Wigilii Paschalnej jest procesja rezurekcyjna ogłaszająca zmartwychwstanie Chrystusa. W niektórych kościołach odbywa się ona bezpośrednio po komunii, w innych w niedzielę rano, przed pierwszą mszą świętą.


POWIĄZANE ARTYKUŁY