Wielka rocznica, wielka wystawa

1391

Choć 1000. rocznicę koronacji króla Polski Bolesława Chrobrego będziemy obchodzić dopiero za cztery lata, to w Parku Leśnym w Lubinie już teraz można podziwiać ciekawą wystawę poświęconą temu ważnemu dla państwa  wydarzeniu. Organizatorom ekspozycji zależy na edukacji społeczeństwa w zakresie historii, dlatego też nie zamierzają na tym poprzestawać.

– W 2025 roku będziemy obchodzili okrągłą rocznicę tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, czyli właściwie tysiąc lat państwa polskiego. My już teraz zaczynamy świętować i edukować w tej materii mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, które jest organizatorem wystawy. 

Obecną wystawę będzie można oglądać prawdopodobnie do września, a w każdym z najbliższych czterech lat organizatorzy planują ją regularnie wymieniać. Docelowo ma być dostępna przez cztery miesiące w każdym roku. 

Do tej wystawy będą jeszcze dodatkowe plansze, opisujące wydarzenia sprzed tysiąca lat i wyjaśniające, dlaczego są one tak ważne w dzisiejszej historii Polski – dodaje Zawadka. 

W związku z obchodami 1000. rocznicy koronacji króla Polski Bolesława Chrobrego Muzeum Historyczne w Lubinie ma w planach więcej inicjatyw mających na celu edukację mieszkańców.

– Epidemia pokrzyżowała nam nieco plany, bo wspólnie z harcerzami chcieliśmy zrobić dużą rzecz. Może uda się za rok, może za dwa. Jak na razie zapraszamy Państwa na wystawę wielkoformatową, a na przełomie maja i czerwca oraz we wrześniu na 9-dniowe warsztaty o tematyce Słowian, Wikingów i koronacji Bolesława Chrobrego. Myślę, że to będą ciekawe cztery lata przygotowań do tej ważnej rocznicy – informuje dyrektor muzeum.