Większe uprawnienia dla pracowników socjalnych

13

Jeśli projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy zaakceptuje Sejm, już wkrótce pracownicy socjalni będą mieli prawo odbierać rodzicom dzieci, ofiarom przemocy należeć się będzie bezpłatna obdukcja i co najważniejsze wprowadzony zostanie zakaz bicia dzieci.

Również dotychczas pracownicy socjalni mogli interweniować, jeżeli życie bądź zdrowie dziecka było zagrożone. Musieli mieć jednak postanowienie sądu. Teraz, w razie stwierdzenia niebezpieczeństwa, będą mogli odebrać dziecko rodzicom bez niego. W ciągu 24 godzin będą musieli jednak poinformować sąd o swojej decyzji. I to on zdecyduje, co dalej stanie się z dzieckiem.

– Pracownik socjalny zyska dodatkowe uprawnienia, ale i odpowiedzialność. Zdania w tym aspekcie są podzielona. Mamy wątpliwości, jak ta zmiana zostanie przyjęta. Pracownik socjalny ma przede wszystkim pracować z rodziną, pomagać i uczyć ją radzenia sobie w trudnych sytuacjach. A ta zmiana może spowodować, że nie będzie jak do tej pory kojarzony z pomocą, lecz z egzekucją – tłumaczy dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy w Lubinie, Stanisława Lewandowska.

Oprócz dodatkowych uprawnień dla pracowników społecznych, Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej chce również wprowadzić zakaz bicia dzieci. Taki zapis miałby się pojawić w kodeksie rodzinnym i opiekuńczy. Zaproponowano również bezpłatną obdukcję dla ofiar przemocy domowej i nakaz opuszczenia mieszkania przez agresora, nawet jeśli to on jest jego właścicielem. Taki nakaz może wydać policja, ale w ciągu 48 godzin musi powiadomić o tym sąd.

W tym tygodniu rząd przyjął zaproponowane zmiany. Za dwa tygodnie projekt trafi do Sejmu.

– Czas pokaże, na ile zaproponowane rozwiązania będą skuteczne w życiu – podsumowuje dyrektor Lewandowska.

MRT 


POWIĄZANE ARTYKUŁY