Więcej wiernych w kościołach, więcej klientów w sklepach

2465

Im większy kościół, tym więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć we mszy świętej – dziś weszły w życie pierwsze rządowe złagodzenia wytycznych, związanych z epidemią koronawirusa. W którym lubińskim kościele może równocześnie modlić się najwięcej osób?

Fot. Pixabay

Jeszcze do wczoraj – oprócz duchownych – w kościele mogło przebywać zaledwie pięć osób. Ale rząd stopniowo zaczyna łagodzić obostrzenia związane z koronawirusem. Jednym z nich jest właśnie liczba wiernych w kościołach. Tym samym, we mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć jedna osoba na 15 metrów kwadratowych kościoła.

Jak to wygląda w odniesieniu do lubińskich świątyni? Informacje od poszczególnych parafii zebrał były radny miejski i zapalony wędrowiec Piotr Socha. – Jako osoba głęboko wierząca postanowiłem, że zbiorę te informacje szczególnie dla starszych mieszkańców. Wiem, że szczególnie seniorzy czekali, kiedy będą mogli znów odwiedzić świątynie i wziąć udział w nabożeństwach – tłumaczy.

Lubinianin prowadzi na facebooku stronę „Lubin z Jezusem” i właśnie tam opublikował dane. – Są to rzetelne informacje zebrane od proboszczów, którzy przeliczyli liczbę wiernych w odniesieniu do powierzchni poszczególnych kościołów – tłumaczy Socha.

Podajemy dane od świątyni, w której jednocześnie może się modlić najwięcej wiernych, do tej, w której może przebywać najmniej osób:

– kościół św. M. Kolbego – 170 osób

– kościół św. Wojciecha – 98 osób

– kościół św. Jana Bosko – 85 osób

– kościół Matki Bożej Częstochowskiej – 75 osób

– kościół św. Jana Sarkandra – 41 osób

– kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – 24 osoby

– kościół św. Barbary – 22 osoby

– kościół Narodzenia NMP na Starym Lubinie – 20 osób.

Piotr Socha zebrał też dane z kilku innych kościołów: w Szklarach Górnych – 36 osób, w Trzmielowie – 16, w Pieszkowie – 15, a w Osieku – 13. W pozostałych kościołach trzeba dopytywać proboszczów lub szukać informacji na drzwiach świątyni.

Przebywając na nabożeństwie należy pamiętać o zasłonięciu nosa i ust oraz zachowaniu bezpiecznej odległości dwóch metrów od innych wiernych.

Dodatkowo, warto pamiętać, że – według obowiązujących regulacji – podczas pogrzebu na cmentarzu może przebywać maksymalnie 50 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, w tym także pracowników zakładów pogrzebowych.

Nowe zasady obowiązują też od dzisiaj w sklepach. Do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 m2: cztery osoby na jedno stanowisko kasowe. Czyli jeśli w sklepie są dwa stanowiska kasowe, to w jednym momencie na terenie placówki może przebywać ośmiu klientów.

W sklepach, w których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 m2: 1 osoba na 15 m2 tej powierzchni. Czyli w sklepie o powierzchni 300 m2, może przebywać w jednym momencie na terenie sklepu 20 klientów.

Jak wygląda to w praktyce? Np. w Biedronce może przebywać równocześnie 50 osób.

Ważna jest też zmiana dotycząca tzw. godzin dla seniorów – od dziś obowiązują one wyłącznie od poniedziałku do piątku. Wtedy – w godzinach od 10 do 12 – zakupy w sklepie mogą robić wyłącznie osoby w wieku powyżej 65 lat. W soboty i niedziele handlowe takie ograniczenie już nie obowiązuje.

Także od dziś dzieci i młodzież powyżej 13. roku życia mogą już poruszać się po ulicach bez opieki osób dorosłych.

Fot. Marlena Bielecka


POWIĄZANE ARTYKUŁY