Więcej policji na drogach

1393

Od wczesnych godzin rannych aż do wieczora – policjanci z całego Dolnego Śląska prowadzą dziś na drogach wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. To akcja mająca chronić przede wszystkim pieszych i rowerzystów. Podczas ostatniej tego typu mundurowi akcji ujawnili łącznie ponad 600 wykroczeń popełnianych w ruchu.

– Funkcjonariusze podczas akcji zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także bacznie przyglądają się temu, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom, do których dochodzi na relacji kierujący samochodami, a użytkownicy pojazdów jednośladowych – informuje asp. sztab. Łukasz Dutkowiak z dolnośląskiej policji.

Aura sprzyja ostatnio korzystaniu z tych ostatnich i sporo osób wybiera też ten właśnie środek transportu, jako umożliwiający dotarcie do pracy. Kierujący jednośladami, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Powinniśmy zawsze pamiętać, że mniejsze gabaryty rowerów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy z nich powinien mieć świadomość, możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków pogodowych oraz wynikłych z ruchu, wszystko po to, aby zmniejszać ryzyko wypadku.

Kierujący samochodami powinni natomiast zwiększyć swoją uwagę, w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu, ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.

– Dziś policjanci z drogówki obejmują szczególnym nadzorem miejsca, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe, bo podczas ostatniej tego typu akcji ujawnili łącznie aż 600 wykroczeń popełnianych w ruchu. Były to sytuacje związane zarówno z ruchem pieszym, jak i te wywołane przez kierujących pojazdami. Niestety sporą ich część popełnili kierowcy, a jak wszyscy wiemy, kontakt pieszego z pojazdem kończy się niejednokrotnie tragicznie. Mając to na uwadze, policjanci będą stale kontynuować działania w tym obszarze – dodaje asp. sztab. Dutkowiak.

Źródło: dolnośląska policja