Widowiskowy początek nowego roku na Uniwersytecie Senioralnym

2082

ABBA, Bee Gees, A-Ha, Boney M i Modern Talking – przeboje tych zespołów oraz innych znanych artystów bawiły dziś publiczność w hali Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie. Spektakularny koncert z udziałem orkiestry symfonicznej zapoczątkował nowy rok akademicki na lubińskim Uniwersytecie Senioralnym.

Już po raz szesnasty słuchacze Uniwersytetu zaśpiewali akademicki hymn „Gaudeamus igitur”. Przez te lata przez sale US przewinęły się tysiące słuchaczy, korzystających z szerokiego wachlarza zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych. Z roku na rok liczba studentów-seniorów rośnie. Co roku wszyscy spotykają się w hali RCS na specjalnym koncercie. W tym roku przygotowano dla nich widowisko „ABBA symfonicznie”.

– Co roku jest bardzo fajnie. Dzisiaj jest z nami nawet kolega z Wrocławia, żeby zobaczył, jak jest u nas w Lubinie – śmieje się Bronisława. – Ja korzystam z zajęć tanecznych w Muzie i z zajęć sportowo-rekreacyjnych. Oferta jest bogata i zabrakłoby tygodnia, żeby korzystać ze wszystkiego.

– Ja cieszę się, że w tym roku doszedł język angielski, bo już w zeszłym roku chciałam się zacząć go uczyć. I teraz jest. Super! – mówi jej koleżanka, Jadwiga.

Jadwiga (z prawej) i Bronisława – słuchaczki Uniwersytetu Senioralnego

– Brakuje jeszcze wykładów tematycznych. Zaczęły się takie już w Muzeum Historycznym i to jest fajne. Wydaje mi się, że taka droga też jest bardzo istotna. Historia, coś o podróżach, psychologia – myślę, że to mogłoby zaciekawić wiele osób – podpowiada Bronisława.

– Na inauguracji jestem już chyba z dwunasty, a może trzynasty raz – uśmiecha się Wiesław. Dla niego Uniwersytet Senioralny to przede wszystkim okazja, żeby spotykać się z innymi ludźmi. – Można kogoś poznać, porozmawiać, zrobić razem coś ciekawego – dodaje.

Wiesław, słuchacz Uniwersytetu Senioralnego

Znaczenie integracji i wspólnego spędzania czasu podkreśla Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, który dziś w imieniu prezydenta Roberta Raczyńskiego powitał seniorów w ich nowym roku akademickim: – Tu nie chodzi przecież o to, żeby zdobywać dobre oceny, tylko żeby nawiązywać znajomości i utrzymać więzi. W XXI wieku wszyscy funkcjonujemy w rzeczywistości cyfrowej, gdzie tracimy te więzi, nikną wartości i autorytety. Uczestnicy Uniwersytetu Senioralnego wciąż pozostają w świecie realnym i mam nadzieję, że młodsze pokolenia będą brały z nich przykład – twierdzi.

Tymoteusz Myrda powitał seniorów-studentów w imieniu prezydenta Roberta Raczyńskiego

– Taki był zamysł utworzenia Uniwersytetu Senioralnego w 2007 roku – żeby starsi mieszkańcy miasta wyszli z domu, spotykali się, wymieniali się doświadczeniem, wspólnie się bawili. I to się udało – przyznaje Andrzej Pudełko z Urzędu Miejskiego w Lubinie. – Co roku próbujemy urozmaicić ofertę. W tym roku wprowadziliśmy między innymi zajęcia z druku 3D, ponieważ seniorzy też chcą się rozwijać i idą w nową technologię. Wśród nowości mamy też trening umysłu, który pozwala dłużej zachować sprawność intelektualną, i po raz pierwszy w programie jest taniec ludowy – wylicza.

Koncert poprzedziła prelekcja starszego aspiranta Krzysztofa Pawlika z Komendy Powiatowej Policji, który przypomniał publiczności, jak unikać oszustów stosujących różne metody. Tylko w 2023 roku lubińska odnotowała tego typu przestępstwa i próby wyłudzenia pieniędzy o łącznej wartości 1,65 miliona złotych. Ta kwota pokazuje, jak bardzo narażeni na oszustwo są wszyscy mieszkańcy powiatu lubińskiego, nie tylko seniorzy.

Zapisy na Uniwersytet Senioralny przyjmowane są do 2 października. Już dziś koordynatorzy Uniwersytetu są przekonani, że na listach słuchaczy znajdzie się w sumie ponad 2 tysiące osób.

Fot. BM, Joanna Dziubek