Weekend z dokumentem

69

Tak jak rok temu, w kinie Muza już we wrześniu będzie okazja, by obejrzeć na wielkim ekranie dobre filmy dokumentalne. Podczas Weekendu z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity wyświetlonych zostanie aż sześć produkcji.

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła w sumie rekordowe 170 tys. widzów. W tym roku festiwal odbędzie się od 3 do 12 września w siedmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy.

Natomiast kino Muza zaprasza na Weekend z Festiwalem, który odbędzie się 11 i 12 września. W tym czasie wyświetlone zostaną produkcje: „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”, „Polaków Portret Własny”, „Stambuł bez smyczy”, „Gorbaczow. Raj”, „Tańcząca z rekinami” i „Śledztwo w domu spokojnej starości”.

Bilet na jeden film kosztuje 15 zł, a karnet na wszystkie sześć produkcji – 72 zł.

Program

11 września – sobota

godz. 15.30 „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”

godz. 17.15 „Polaków Portret Własny”

godz. 19.15 „Stambuł bez smyczy”

12 września – niedziela

godz. 15.30 „Gorbaczow. Raj”

godz. 17.30 „Tańcząca z rekinami”

godz. 19.15 „Śledztwo w domu spokojnej starości”


O filmach:

„Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (The Most Beautiful Boy in the World)

Szwecja, 2021, 93 min.

Reżyseria: Kristina Lindstroem, Kristian Petri

W 1970 r. Luchino Visconti szukał młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji „Śmierci w Wenecji” Tomasza Manna. Angaż otrzymał 15-letni Björn Andresen. Visconti okrzyknął go „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Ten przydomek przykleił się do Björnana na resztę życia i stał się jego przekleństwem. Film ukazuje kulisy powstania legendarnego dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym, które dzisiaj szerzej dyskutuje się dzięki ruchowi #metoo.

„Polaków Portret Własny”(Polish Self-Portrait)

Polska, 2021, 110 min.

Reżyseria: Jakub Drobczyński, Maciej Białoruski, Robert Rawłuszewicz

„Kończą się małżeństwa. Kończą się życia. Będzie ciężko, jak to wszystko się skończy. Dobrze, że chociaż z wami mogę porozmawiać. W cudzysłowie, oczywiście” – mówi Piotr, który od miesiąca siedzi zamknięty we własnym mieszkaniu. W tej samej sytuacji znaleźli się praktycznie wszyscy Polacy. W izolacji czekają na szczepionkę, która wyleczy ich z wirusa samotności. Film stanowi roczny zapis pandemicznej rzeczywistości w Polsce.

„Stambuł bez smyczy” (Stray)

USA, 2020, 70 min.

Reżyseria: Elizabeth Lo

Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, gdzie przeżycie każdego dnia to dla nich walka. Nasi bohaterowie zaprzyjaźniają się z grupą młodych Syryjczyków, którzy,tak jak oni, nie mają dachu nad głową. Po raz kolejny widzimy, jak wspaniała może być więź człowieka z czworonogiem.

„Gorbaczow. Raj” (Gorbachev. Heaven)

Łotwa, Czechy, 2020, 100 min.

Reżyseria: Witalij Manski

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Program pieriestrojki i głasnosti Gorbaczowa miał naprawić państwo. Jednak jego własny naród oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem dawny przywódca żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy, wspominając swoją żonę Raisę i czasy, które zmieniły świat.

„Tańcząca z rekinami” (Playing With Sharks)

Australia, 2020, 90 min.

Reżyseria: Sally Aitken

Zachwycający pod względem wizualnym portret żywej legendy w świecie nurkowania – Valerie Taylor, której nieustraszona pasja do rekinów nie zna granic. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, dzięki czemu np. współpracowała ze Spielbergiem przy „Szczękach”.

„Śledztwo w domu spokojnej starości” (The Mole Agent)

Chile, Niemcy, Hiszpania, 2020, 86 min.

Reżyseria: Maite Alberdi

83-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani. Prawdziwym powodem ich nieszczęścia jest jednak coś innego… Ten nominowany do Oscara film to wyjątkowa medytacja nad współczuciem i samotnością ze wspaniałymi bohaterami i zwrotami akcji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY