Bywa tak, że pieszy idąc chodnikiem, nagle zmienia kierunek i wchodzi na przejście, bez zatrzymania się i upewnienia, czy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa. Policja apeluje do pieszych, by nie wchodzili na pasy bezpośrednio przed jadący pojazd.
Wiadomo, że kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu, gdy ten wchodzi na przejście lub się już na nim znajduje. Jednak nadal istnieje przepis zabraniający wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych Mówimy tu o tzw. wtargnięciu.
Zgodnie z art. 14. Ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Źródło: KPP Lubin