Ważne dla uzależnionych i ofiar przemocy

130

Od 1 czerwca br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, oprócz świadczeń pomocy społecznej i rodzinnych, realizuje nowe zadania z zakresu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie. Do końca maja zadania te wykonywał Miejski Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień mający siedzibę w Lubinie przy ul. Parkowej.

 

Powierzenie dodatkowych obowiązków wynika z decyzji samorządu oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie z którą to ośrodek pomocy społecznej jest realizatorem uchwalanego corocznie Gminnego program profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii, przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy (w 2011r. przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej w Lubinie Nr IV/28/11 z dnia 11 stycznia 2011r. wraz z późniejszymi zmianami.).

Dwa razy w tygodniu podopieczni MOPS mogą korzystać z bezpłatnych porad prawnych: w środy w godzinach rannych 800 – 1100 oraz w czwartki po południu 1400 – 1600 w ramach Punktu konsultacyjnego ds. przemocy w rodzinie i krzywdzonego dziecka. Ponadto udzielana jest specjalistyczna pomoc terapeutyczna. Pracą zespołu terapeutów kieruje psycholog, specjalista terapii uzależnień.

MOPS nawiązał współpracę z działającymi na terenie Lubina Stowarzyszeniami Abstynenckimi. Na realizację statutowych celów mogą one pozyskać dofinansowanie od samorządu w ramach otwartego konkursu ofert ogłaszanego corocznie przez Prezydenta Miasta. MOPS zgodnie z Gminnym programem oferuje wsparcie merytoryczne oraz współpracę w zakresie wspólnej realizacji przedsięwzięć zaplanowanych w programie. Wspomaganie działalności odbywa się m.in. poprzez udział terapeuty Ośrodka w zorganizowanym przez jedno ze stowarzyszeń obozie terapeutycznym (prowadzenie zajęć grupowych dla współuzależnionych oraz udzielanie indywidualnych konsultacji), czy prowadzenie grupy psychoedukacyjnej dla osób współuzależnionych – członków stowarzyszenia.

Zgodnie z zapisami Gminnego programu profilaktyki będą kontynuowane zajęcia psychoedukacyjne w szkołach oraz działania podejmowane wspólnie z instytucjami zajmującymi się problemami społecznymi, m.in. poprzez włączanie się w kampanie i akcje profilaktyczno-edukacyjne. Już w czerwcu terapeuci MOPS przeprowadzili w lubińskich szkołach badania ankietowe (zostaną one ponowione po wakacjach) dotyczące używania przez dzieci i młodzież substancji psychoaktywnych. Wyniki badań posłużą do diagnozy problemu oraz zaplanowania działań na obecny i kolejny rok.

W ramach nawiązanej współpracy ze Stowarzyszeniem Integracyjnym na Rzecz Osób Niepełnosprawnych część uczniów klas I-III mogło obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów scen łódzkich, poświęcony zdrowemu stylowi życia.

W budynku MOPS ma też obecnie siedzibę Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (pok. 102).
Mieszkańcy Lubina poszukujący pomocy czy wsparcia w ramach kompetencji Ośrodka uzyskają informacje i poradę potrzebną w rozwiązaniu problemów rodzinnych, mieszkaniowych, prawnych czy osobistych, zgłaszając się do Ośrodka przy ul. Kilińskiego 25a, a także do Klubu Integracji Społecznej (w zakresie którego funkcjonuje również Punkt Informacji Obywatelskiej) mieszczącym się przy ul. M.Skłodowskiej –Curie 14a.
 

zczegółowe informacje i aktualne przedsięwzięcia jakie podejmuje MOPS od początku czerwca można znaleźć na stronie internetowej www.mops.lubin.pl w zakładce Sekcja Profilaktyki Uzależnień.


POWIĄZANE ARTYKUŁY