Warsztaty, zajęcia, spotkania z terapeutą

648

Mieszkańcy mogą skorzystać z konsultacji indywidualnych z psychologiem, terapeutami, radcą prawnym lub z zajęć grupowych. Do organizowane są różne projekty i warsztaty. Również tym zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie. W 2024 roku przeprowadzono tu 931 konsultacji indywidualnych, z których skorzystało 197 lubinian. A to jedyne część tego, co działo się w ubiegłym roku.

Przez cały rok lubinianie borykający się z problemem uzależnień i przemocy oraz ich rodziny, a także rodzice, którzy chcą wzbogacić kompetencje wychowawcze mogą korzystać z konsultacji indywidualnych z psychologiem, terapeutami i radcą prawnym przy al. Niepodległości 31 i ul. Kilińskiego 25a. Wizytę można umówić pod nr telefonu 76 847 63 55 lub 723 207 707.

Można również przyłączyć się do zajęć grupowych. W poniedziałki w godzinach 16-18 spotykają się osoby doświadczające przemocy domowej, we wtorki i piątki w godz. 16-18 osoby uzależnione, w środy od 16 do 18 osoby współuzależnione, a w czwartki od 16 do 17.30 odbywają się spotkania grupy rozwoju osobistego dla młodzieży eksperymentującej z używkami.

Ponadto już w lutym ruszą zajęcia dla rodziców pod nazwą „Warsztaty kompetencji wychowawczych”.

W rozpoczętym niedawno roku 2025 MOPS planuje też wiele przedsięwzięć profilaktycznych. A jak to wyglądało w roku ubiegłym?

– Rok 2024 obfitował w liczne wydarzenia profilaktyczne oraz bieżącą pomoc psychologiczną i terapeutyczną, kierowaną do osób potrzebujących. Przeprowadzono 931 konsultacji indywidualnych, z których skorzystało 197 lubinian. Odbywały się liczne zajęcia grupowe: dla osób uzależnionych od alkoholu i z uzależnieniami mieszanymi (dwa razy w tygodniu), dla osób współuzależnionych (raz na tydzień), dla osób doznających przemocy domowej (raz w tygodniu) oraz dla młodzieży eksperymentującej z używkami (również raz w tygodniu) – wyliczają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Do kwietnia prowadzono warsztaty „Odkrywcy skarbów” w ramach programu profilaktycznego „Wspomaganie rozwoju psychospołecznego dzieci nieśmiałych”. Mieszkańcy mogli korzystać z porad radcy prawnego, konsultacji wychowawczych oraz logopedycznych.

Dla rodziców zorganizowano trzy edycje warsztatów podnoszących kompetencje wychowawcze. W cyklach zajęć uczestniczyło łącznie 50 osób. W ramach współpracy z placówkami oświatowymi odbyło się 37 spotkań edukacyjno-profilaktycznych, w których wzięło udział 651 uczniów.

Zorganizowano trzy projekty profilaktyczne. Pierwszy to „Bezpieczna Rodzina” – adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego celem było zwiększenie świadomości zjawiska przemocy domowej i przeciwdziałanie temu zjawisku. Zajęcia prowadzone przez terapeutę MOPS były wspierane treningiem z instruktorem samoobrony. Akcją objęto 401 uczniów.

Drugi projekt pod hasłem „Trzeźwość na drodze” również skierowano do młodzieży ze szkół podstawowych. Jego celem pokazanie jak niebezpieczny jest kierowca pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. W szkołach odbyły się zajęcia prowadzone przez terapeutki MOPS, ale młodzież miała również możliwość skorzystania z symulatorów dachowania i refleksomierza. W działaniu wzięło udział 250 uczestników.

Trzeci projekt to „Zakup kontrolowany”, w ramach którego w 50 sklepach zorganizowano szkolenie terenowe sprzedawców napojów alkoholowych, wraz z audytem „tajemniczego klienta”. Działanie – organizowane cyklicznie – ma na celu wyeliminowanie sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim.

W przedszkolach przeprowadzono akcję profilaktyczną „Mam eMOCje”, która miała zwiększyć umiejętności rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z emocjami.

Fot. Pixabay

W lubińskich szkołach podstawowych wdrożono cztery programy profilaktyczne:

  • „Unplugged” – jego celem jest ograniczenie inicjowania substancji psychoaktywnych, w 12 godzinach zajęć wzięło udział 71 uczniów oraz 32 rodziców;
  • „Debata” – ma na celu wzmocnienie postaw proabstynenckich wśród dzieci i młodzieży, zajęciami objęto 186 uczniów;
  • „Archipelag skarbów” – koncentruje się na zapobieganiu problemom emocjonalnym i zachowaniom ryzykownym młodzieży, skorzystało 42 dzieci i 32 rodziców;
  • „Loguj się z głową” – jego celem jest rozwijanie wiedzy i umiejętności sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu z mediów elektronicznych i profilaktyka e-uzależnień, działaniem objęto 26 uczniów.

W czasie ferii i wakacji terapeuci wzbogacali zajęciami profilaktycznymi zmagania sportowe organizowane przez Regionalne Centrum Sportowe.

Równolegle do pomocy mieszkańcom uwikłanym w uzależnienia i rodzinom doświadczającym przemocy domowej oraz profilaktyki dzieci i młodzieży, Ośrodek prowadził działania edukacyjne zarówno dla specjalistów pracujących z rodziną, jak i dla mieszkańców Lubina.

W marcu zorganizowano dwudniową konferencję pod patronatem prezydenta miasta pn. „Bezpieczna Rodzina”, podczas której odbyły się trzy szkolenia i panele dyskusyjne dla przedstawicieli MOPS, Komendy Powiatowej Policji, oświaty, ochrony zdrowia.

Przeprowadzono kampanię „Ciąża bez alkoholu” w placówkach medycznych, „Rodzicu co wiesz o narkotykach?” w szkołach ponadpodstawowych, a zainteresowanym mieszkańcom przekazywano materiały dotyczące uzależnień behawioralnych, chemicznych i przemocy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie mops.lubin.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY