Warsztaty, zajęcia i trzy koncerty, czyli Praktyki z Narodową po raz drugi

876

35 uczniów i studentów szkół muzycznych z całej Polski przez sześć dni będzie odbywać praktyki w Narodowej Orkiestrze Dętej w Lubinie. Skorzystają jednak również lubinianie, bo częścią tego wydarzenia są koncerty, których wysłuchać może każdy, wstęp jest bezpłatny.

To już druga edycja tego wydarzenia. Ty razem praktyki rozpoczną się 25 sierpnia i potrwają do 30 sierpnia. Studenci będą zdobywać wiedzę i szkolić swój warsztat między innymi podczas wykładów czy ćwiczeń.

– W tym roku zauważyliśmy, że jest dwa razy więcej zgłoszeń niż w poprzedniej edycji, bo było ich ponad 50. Z tego finalnie 35 osób będzie brało czynny udział w praktykach – mówi Anna Olearczyk, specjalista ds. obsługi Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. – Uczestnicy praktyk będą zgłębiać filozofię grania w orkiestrze dętej. Będą zajęcia z improwizacji, dotyczące literatury orkiestr dętych, a także zajęcia w mniejszych grupach ze specjalistami z danego instrumentu. Wykładowcami na naszych praktykach będą m.in. dr Jarosław Praszczałek, profesor Zbigniew Stolarczyk, Igor Szeligowski, który jest specjalistą od waltorni, saksofonista Łukasz Nędza oraz Małgorzata Pieniążek, która jest specjalistą fizjoterapii, zajmująca się metodę TRE, czyli uwalnianiem stresu przy pomocy różnych ćwiczeń fizycznych – wylicza Olearczyk, dodając, że program praktyk rozpisany jest od rana do wieczora – przed południem i wczesnym popołudniem prowadzone będą warsztaty i zajęcia, a wieczorem odbywać się będą inne atrakcje, m.in. koncerty.

Anna Olearczyk, specjalista ds. obsługi Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie

Koncerty zaplanowano w sumie trzy, a wstęp na nie będzie otwarty dla wszystkich. Dwa pierwsze odbędą się w sali audiowizualnej w budynku znajdującym się w lubińskim zoo. 26 sierpnia zagra tu Brass Riders – blaszany kwartet dęty, składający się z muzyków filharmonii krakowskiej. Publiczność usłyszy muzykę filmową. Następnego dnia, 27 sierpnia wystąpi Cracow Golden Quintet, czyli typowy klasyczny kwintet dęty. Będzie można usłyszeć największe hity muzyki klasycznej.

Oba wspomniane koncerty rozpoczną się o godz. 19.

Natomiast na podsumowanie praktyk z Narodową odbędzie się koncert, w którym wezmą udział muzycy NOD oraz praktykanci. Odbędzie się on 30 sierpnia o godz. 18 na terenach zielonych na Wzgórzu Zamkowym przy siedzibie NOD. Również w tym przypadku wstęp jest bezpłatny.

– Podczas tego koncertu będzie można usłyszeć typową muzykę symfoniczną napisaną na orkiestrę dętą, aranżacje i transkrypcje muzyki klasycznej na orkiestrę dętą oraz muzykę filmową czy utwory nawiązujące swoją treścią do wydarzeń, które miały miejsce tutaj 31 sierpnia, czyli do Zbrodni Lubińskiej – mówi Anna Olearczyk. – Wystąpią też soliści, wokaliści, którzy na co dzień są członkami chóru Narodowej – dodaje.

To z pewnością nie będą ostatnie praktyki zorganizowane przez Narodowa Orkiestrę Dętą. Ponieważ pomysł się sprawdził, Narodowa postanowiła uczynić z nich wydarzenie cykliczne.


POWIĄZANE ARTYKUŁY