Warsztaty wokół organów

628

Trudnej sztuki pozłotnictwa mogli się dziś uczyć lubinianie, którzy zapisali się na jeden z warsztatów organizowanych w ramach cyklu Lubin Culture 2022. 

Pierwszy w historii miasta cykl wydarzeń kulturalnych związanych z muzyką organową powoli dobiega końca. Dziś od godz. 11 do 15 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej trwał maraton organistów. Wstęp na koncerty był otwarty.

Zainteresowanym tajniki budowy organów przedstawiał Andrzej Lech Kriese, który koordynował renowacją zabytkowych organów w tej świątyni. Równocześnie prowadzone były warsztaty dawnej kaligrafii i pozłotnictwa. Tej drugiej sztuki uczyły zapisanych na zajęcia mieszkańców Magdalena Gomułka i Agnieszka Furmańczyk, które odpowiadały za złocone zdobienia instrumentu. Można było nie tylko zobaczyć, jak wyglądają prawdziwe płatki złota, ale też obejrzeć narzędzia, którymi posługują się renowatorzy.

– Pozłotnictwo zaliczane jest do technik malarskich, dlatego dla wielu osób dużym zaskoczeniem jest fakt, że złoto nakładamy nie w postaci płynnej, tylko cieniuteńkich płatków, które najpierw tniemy nożem, a potem przenosimy specjalnym pędzlem  – wyjaśnia Agnieszka Furmańczyk. 

Gabriela Lisowska na warsztaty przyjechała z Legnicy: – Chciałam zobaczyć na własne oczy elementy tego prospektu organowego, który został tak ozdobiony. Dzisiaj po raz pierwszy miałam okazję usłyszeć te organy, ale brzmią pięknie i cieszę się, że zostały przywrócone do świetności – mówi.

Zwieńczeniem projektu Lubin Culture 2022 będzie dziś wieczorny recital organowy Holgera Gehringa. W programie koncertu, który rozpocznie się o godz. 19, znajdą się dzieła Jana Sebastiana Bacha, Gustava Merkela i kompozytorów drezdeńskich.

Fot. JD


POWIĄZANE ARTYKUŁY