Walczą o głosy w internecie. Ostatnie dni kampanii (SONDA)

12495

Już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca, mieszkańcy Rudnej zdecydują, kto przez najbliższe kilka lat będzie rządził ich gminą. O stanowisko wójta ubiega się pięcioro kandydatów. Walka o głosy toczy się między innymi w mediach społecznościowych. Krzysztof Adamski punktuje Adriana Wołkowskiego. Kamila Mazurek prezentuje program w krótkich filmikach, a Bernard Langner dementuje plotki. A to nie wszystko…

Te wybory są konsekwencją tego, że dotychczasowy wójt gminy Rudna Władysław Bigus po blisko 28 latach zakończył samorządową karierę, po tym jak sąd skazał go za przestępstwo wyborcze.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się już 9 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7-21. Druga tura, jeśli okaże się konieczna, odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 23 czerwca.

W wyścigu o fotel wójta wystartowali: Krzysztof Adamski – lekarz weterynarii, Bernard Langner – dyrektor Centrum Kultury w Rudnej i były wicestarosta powiatu lubińskiego, Kamila Mazurek – były pracownik Urzędu Gminy w Rudnej, Adrian Wołkowski – z Prawa i Sprawiedliwości oraz Waldemar Latos – były radny powiatowy.

Wszyscy oni starają się zdobyć głosy mieszkańców spotykając się z nimi w twarzą w twarz, spoglądając na nich z bilbordów wieszanych w całej gminie, ale także poprzez media społecznościowe. Każdy z kandydatów prowadzi publiczny profil na Facebooku, niektórzy zachęcają nawet do kontaktu telefonicznego, umieszczając we wpisach swój numer. Na kontach znajdziemy poszczególne programy wyborcze. Jedni zapraszają na spotkania, inni kręcą filmiki, w których przedstawiają swoje pomysły na gminę.

Jeden z kandydatów zachęca wyborców, by przeczytali programy wyborcze wszystkich kandydatów. – Nawet tych których nie lubicie. Jestem przekonany, że bez problemu oddzielicie Państwo ziarno od plew wyborczych. Ja takie „zdrowe ziarna” w programach moich konkurentów widzę i jak zostanę wybrany na wójta, to z tych pomysłów na pewno skorzystam – pisze Krzysztof Adamski na FB, jednocześnie zauważając niepokojące – jego zdaniem – rzeczy w programie Adriana Wołkowskiego.

– W programie naszego komisarza natraficie Państwo na punkt 8, który brzmi: „Zniesienie podatku od nieruchomości oraz podatku: rolnego i leśnego”. Świetnie – mniej będziemy płacić. Rolnicy nie zapłacą podatku rolnego. Lasy Państwowe nie zapłacą podatku leśnego. A pozostali właściciele nieruchomości nie zapłacą podatku od nieruchomości. Tylko, że w tym ostatnim przypadku indywidualni właściciele nieruchomości już dawno w naszej gminie takiego podatku nie płacą. Kto ten podatek płaci: wszystkie firmy posiadające nieruchomości na terenie naszej Gminy. Kto jest największym płatnikiem: KGHM, bo na terenie naszej gminy jest Huta Cedynia i Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Mimo, że pan komisarz jest osobą z zewnątrz, nie sądzę, aby nie był zorientowany w tym, że zniesienie tych podatków doprowadzi budżet naszej gminy do bankructwa. A może jest to działanie celowe? – czytamy we wpisie Adamskiego.

Aby przekonać się, czy kandydaci mają pomysł na gminę i więcej ciekawych rzeczy do powiedzenia, najlepiej samemu zajrzeć na ich profile na Facebooku.

A naszych Czytelników zachęcamy do udziału w sondzie „Kto zostanie wójtem gminy Rudna”.

Głosować można raz dziennie tylko na jednego kandydata. Głosy można oddawać do piątku, 7 czerwca, do godziny 12. 

0
dni
0
godzin
0
minut
0
sekund