Wakacje w mieście – sprawdzamy, jakie atrakcje przygotowano dla dzieci

1661

Zakończył się rok szkolny i młodzi lubinianie właśnie rozpoczęli wakacje. Nie wszyscy wyjadą z miasta. Najbliższe dwa miesiące nie muszą jednak być nudne. Lubińskie ośrodki kultury – mimo że musiały dostosować się do obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa – przygotowały sporo atrakcji, zarówno dla tych którzy lubią sport, jak i dla tych, którzy wolą sztukę lub przyrodę. Na niektóre wciąż jeszcze można się zapisać, na inne nie obowiązują zapisy i wystarczy po prostu przyjść.

Właśnie ruszyły już zapisy na wakacyjne zajęcia w Centrum Kultury Muza w Lubinie. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa nie będzie tradycyjnej Letniej Akademii Zabawy, jednak przygotowano inną propozycję.

– We wszystkie środy lipca zapraszamy serdecznie dzieci w wieku od 6 do 10 lat na wakacyjne zajęcia. Każdego dnia będzie się działo coś innego, jeśli pogoda pozwoli, wyjdziemy także do parku – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Muzy.

Zajęcia odbywać się będą w każdą lipcową środę w godzinach 10-12. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, chemicznych, teatralnych, ruchowych oraz w zabawach rozwijających wyobraźnię.

Udział w jednych zajęciach kosztuje 20 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona – w każdą środę w zajęciach może brać udział 12 osób. Szczegóły na temat zapisów można znaleźć TUTAJ.

Ponadto każdego wakacyjnego tygodnia wyświetlany będzie też film dla dzieci.

Można też już zapisać się na bezpłatne warsztaty w ramach Letniego Szlaku Badacza Przyrody, który co roku w wakacje organizowany jest w lubińskim zoo i parku Wrocławskim. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat.

– Działamy jak co roku, ale z ograniczeniami związanymi z koronawirusem – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie. – W pierwszych tygodniach lipcach i sierpnia zapraszamy na zajęcia w ramach Letniego Szlaku Badacza Przyrody. Tutaj trzeba dokładnie śledzić informacje na naszym Facebooku, bo liczba miejsc jest mocno ograniczona. Zapisujemy na każdy dzień oddzielnie i nie będzie możliwości dopisania dzieci w trakcie trwania zajęć. Trzymamy się zaleceń, więc zajęcia będą odbywać się w maseczkach i z zachowaniem odstępów – dodaje.

Pierwsza tura warsztatów już od 6 do 10 lipca, w godzinach 10-12. Zapisy na zajęcia pod numerem telefonu 734 170 991. Szczegóły TUTAJ.

W tym roku dzieci wcielą się w rolę ogrodnika, pszczelarza, opiekuna zwierząt gospodarskich, ornitologa i paleontologa.

Oprócz Letniego Szlaku Badacza Przyrody lubińskie zoo zaprosi dzieci na Akcję Wakacje, która odbędzie się w ostatnich tygodniach lipca i sierpnia. Również w tym przypadku będą obowiązywały zapisy, więc warto uważnie śledzić profil zoo w mediach społecznościowych.

Fot. Tomasz Folta/Muzeum Historyczne w Lubinie

Atrakcje dla dzieci na wakacje przygotowuje też Muzeum Historyczne.

– Mam nadzieję, że to co przygotowaliśmy, będzie bardzo fajnie nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych – mówi Olga Spiak z Muzeum Historycznego w Lubinie. – Ruszamy już w lipcu i zapraszamy wszystkich na wystawy historyczne w parku Leśnym. Można zwiedzać wystawy bitwa o Anglię, okupacja sowiecka oraz wielka wojna. Od lipca będzie można się zapisać na oprowadzanie z przewodnikiem, ale można też w każdym momencie przyjść i zwiedzić ekspozycje samemu. Są dostępne codziennie od godziny 10 do 18 – przypomina.

Muzeum zaprasza też przez całe wakacje do parku linowego, który w tym roku został rozbudowany o balance park oraz interaktywną piaskownicę.

Natomiast w sierpniu w muzeum zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci.

– Zapisy ruszą z końcem lipca. Warsztaty będą musiały się odbywać w mniejszych grupach z powodu koronawirusa – mówi Spiak.

Ponadto w sierpniu z okazji rocznicy bitwy warszawskiej odbędą się warsztaty w parku Leśnym. Przez trzy dni, od 14 do 16 sierpnia, tworzona będzie wspólnie makieta bitwy. Muzeum zapowiada też wiele innych atrakcji, w tym grę terenową.

– Mamy nadzieję, że w wakacje każdy znajdzie coś dla siebie w naszej ofercie i będziemy się świetnie bawić – podsumowuje Olga Spiak.

Wszelkie informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Muzeum Historyczne można znaleźć na Facebooku.

Tradycyjnie już bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na wakacje przygotowało Regionalne Centrum Sportowe. Przez dwa miesiące będzie można między innymi zagrać w piłkę ręczną, nożną czy popływać w ramach Akcji Lato.

– Wakacje z RCS rozpoczniemy z Natalią Czerwonką, która 2 lipca o godzinie 12 poprowadzi gry i zabawy na wrotkach. Impreza odbędzie się na torze do jazdy szybkiej RCS – zapowiada Sabrina Trzeciak z Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

W sumie od lipca do końca sierpnia RCS zaplanowało aż 27 bezpłatnych imprez w 13 różnych dyscyplinach sportowych. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z Lubina oraz okolic. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy po prostu przyjść na wybrane zajęcia.

– Program Akcji Lato 2020 z pewnością przypadnie do gustu każdemu dziecku. Do wyboru będzie m.in pływanie, zjazd na tyrolce, plażowy turniej piłki ręcznej, gry i zabawy na kręgielni, a także zajęcia z piłki ręcznej poprowadzone przez Kaję Załęczną czy też nauka strzelania z broni pneumatycznej. Nowością w tym roku są zajęcia sprawnościowe na rowerze, które przybrały nową formę – wylicza Trzeciak.

Szczegółowy harmonogram zajęć można znaleźć na stronie internetowej RCS TUTAJ.

Wakacje w Muzie

Jak zwykle wakacyjne półkolonie zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury. Tradycyjnie wolne miejsca skończyły się błyskawicznie – w tym roku organizatorzy dodatkowo musieli ograniczyć ich liczbę ze względu na epidemię koronawirusa.

– Dwa pierwsze tygodnie wakacji i ostatni tydzień to półkolonie. W związku z sytuacją pandemiczną w kraju, musieliśmy ograniczyć zajęcia, wszystkie będą się odbywały tylko i wyłącznie w budynku. Ale oprócz zajęć półkolonijnych mamy jeszcze warsztaty gitarowe, zajęcia sportowe sztuk walki taekwondo, które będą odbywały się codziennie od godziny 16 do 17.30 i warsztaty wokalne. Listy na wszystkie zajęcia są już zamknięte – przyznaje Marek Urbanowski z Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie.

Pierwszeństwo w zapisach jak zwykle miały dzieci, które na co dzień uczęszczają na zajęcia organizowane przez MDK.


POWIĄZANE ARTYKUŁY