Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o „wakacje składkowe”, czyli zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne za jeden wybrany miesiąc w roku. Ulga cieszy się dużą popularnością – w ciągu pierwszych dwóch tygodni listopada do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wpłynęło już ponad 333 tysiące wniosków z całego kraju, z czego aż 28 tys. pochodzi od przedsiębiorców z Dolnego Śląska.
– Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Teraz składane wnioski dotyczą grudnia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który złoży wniosek do końca listopada, nie będzie musiał płacić składek za grudzień. Jeżeli wniosek zostanie złożony w grudniu, zwolnienie obejmie składki za styczeń 2025 roku.
Z ulgi mogą skorzystać właściciele małych firm, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i zatrudniają maksymalnie dziewięć osób, a także komornicy sądowi. Dodatkowo, aby skorzystać z tej ulgi, roczny przychód firmy w 2023 lub 2022 roku nie mógł przekroczyć równowartości 2 milionów euro. Warunkiem jest także nieprzekroczenie 300 tys. euro w ramach pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat.
Do tej pory najwięcej wniosków złożyli przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego – 58 tys., wielkopolskiego – 36 tys., i śląskiego – 32 tys.
Dolny Śląsk z 28 tys. wniosków znalazł się na czwartym miejscu, a województwo pomorskie – 25 tys. na piątym. Najmniej wniosków wpłynęło z woj. opolskiego – zaledwie 6,7 tys.
– Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty – dodaje Iwona Kowalska-Matis. Ponieważ jest to pomoc de minimis, przedsiębiorca we wniosku musi podać informacje o innych formach wsparcia, z których korzystał.
Ważne jest, że zwolnienie dotyczy tylko składek od minimalnej podstawy wymiaru obowiązującej dla danej działalności gospodarczej i nie obejmuje składki zdrowotnej oraz składek za pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
Obsługa wniosków o „wakacje składkowe” w całości prowadzona jest elektronicznie, przez platformę PUE/eZUS.