Wadliwe obuwie i odzież, czyli z czym do rzecznika konsumentów

718

Wadliwe obuwie i odzież. Do tego sprzęt czy meble, które szybko się zużyły albo umowy, które okazały się mocno niekorzystne – z takimi interwencjami najczęściej zgłaszali się mieszkańcy powiatu lubińskiego do Łukasza Dajewskiego, Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Łącznie w 2024 roku rzecznik interweniował aż 188 razy, z czego ponad połowę tych spraw udało się rozstrzygnąć na korzyść konsumentów.

Łukasz Dajewski, Powiatowy rzecznik Konsumentów/ Fot. Starostwo Powiatowe w Lubinie

Jak nas poinformowało Biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Lubinie, zdecydowana większość kierowanych problemów dotyczyła umów sprzedaży. Najczęściej reklamowano obuwie i odzież. Konsumenci zgłaszali zastrzeżenia co do trwałości materiałów, wykorzystywanych do ich produkcji.

Kolejnymi towarami obarczonymi występowaniem wad były urządzenia gospodarstwa domowego, urządzenia elektroniczne oraz sprzęt komputerowy. Konsumenci często zgłaszali sprzedawcom naprawy reklamacyjne, dotyczące tego samego towaru. Wielokrotne pozostawianie towaru w naprawie uniemożliwiało korzystanie z niego w sposób płynny, na skutek czego, konsumenci poddawali w wątpliwość trwałość urządzenia, a co za tym idzie szukali wskazówek dotyczących odzyskania ceny zakupu.

W większości przypadków nawet wystąpienie rzecznika poparte opinią biegłego nie skutkowało zmianą stanowiska przedsiębiorcy. W związku z rażąco lekceważącą postawą przedsiębiorcy niektórzy konsumenci decydowali się na skierowanie sprawy do sądu.

Trzecią grupą wadliwych produktów były meble, artykuły wyposażenia wnętrz oraz utrzymania domu. Zwykle konsumentom przysparzała problemów jakość konstrukcji mebli oraz zastosowanie materiałów tapicerskich o niewystarczającej wytrzymałości. Wady te ujawniały się najczęściej po krótkim okresie użytkowania mebla. Pomimo pozyskiwania jednoznacznych opinii, dotyczących występowania wady, sporządzonych przez rzeczoznawców, posiadających odpowiednie kwalifikacje, w zakresie meblarstwa, kupujący napotykali na duże utrudnienia w dochodzeniu swoich roszczeń.

Fot. Pixabay.com

W roku 2024 duży odsetek interwencji stanowiły te dotyczące świadczonych usług. Wśród umów, o których zapisy pytali konsumenci, większość stanowiły umowy dotyczące usług telekomunikacyjnych. Konsumenci zwracali się do rzecznika, by uzyskać wyjaśnienie zawartych w umowach postanowień. Spory na tle zawierania i wykonywania usług telekomunikacyjnych dotyczyły w szczególności nienależytego wykonania umów – nieprawidłowa taryfikacja, niewłaściwy cennik, nie wykonanie postanowień umownych – oraz okoliczności zawierania umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa.

Pozostałe problemy w większości dotyczyły usług finansowych, ubezpieczeniowych oraz usług związanych z sektorem energetycznym i wodnym.

Procentowa skuteczność działań podejmowanych przez PRK w roku 2024 na wniosek konsumentów:

Ogólna liczba wystąpień skierowanych do przedsiębiorców na wniosek konsumentów

188

Zmiana stanowiska przedsiębiorcy – pozytywne zakończenie sporu dla konsumenta (uznanie roszczenia)

56,4%

Podtrzymanie negatywnego stanowiska przez przedsiębiorcę wobec roszczenia konsumenta ( ostateczna decyzja o odrzuceniu reklamacji)

34%

Skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego (pozew)

6,4%

Odstąpienie przez konsumentów od dochodzenia roszczenia w przypadku podtrzymania negatywnego stanowiska przez przedsiębiorcę w sprawie reklamacji

3,2%

 

Z rzecznikiem Łukaszem Dajewskim można się kontaktować pod numerem telefonu 76 746 71 30 lub wysyłając e-mail na adres: l.dajewski@powiat-lubin.pl. Osobiście można go odwiedzić w budynku Starostwa Powiatowego w Lubinie w pokoju nr 29.


POWIĄZANE ARTYKUŁY