Zlot Pojazdów Zabytkowych, Festiwal Food Trucków, kuźnia smaków, sesje fotograficzne, warsztaty i zabawy w Grodze Słowiańskim – przez ostatnie dni wiele się działo w parku Leśnym. – Za nami dziewięć dni wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni i dziękujemy mieszkańcom za tak liczny udział a w naszych wydarzeniach – podsumowuje Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie.
Europejskie Dni Dziedzictwa wystartowały 11 września. Niewątpliwą atrakcją poprzedniego weekendu był Zlot Zabytkowych Pojazdów, które przyjechały do Lubina z całej Polski już po raz czwarty. Imprezie towarzyszył też Festiwal Food Trucków. – W ten jeden weekend odwiedziło nas ponad 7,5 tysiąca osób, takie imprezy zawsze przyciągają więcej osób, z czego bardzo się cieszymy – podkreśla dyrektor Zawadka.
Ostatni weekend obfitował w sesje fotograficzne dla mieszkańców, była też kuźnia smaków – mieszkańcy mogli spróbować potraw z dawnych lat. Mimo że pogoda nie sprzyjała spacerom, w park i tak odwiedziło wielu lubinian.
Strzałem w dziesiątkę okazała się też kolejna edycja Grodu Słowiańskiego, który można było odwiedzić przez ponad tydzień. Do południa zajęcia adresowane były do szkół i grup zorganizowanych, po południu i w weekendy pracownicy muzeum spędzali czas z maluchami, którzy odwiedzali ich z rodzicami. Było np. wspólne robienie szmacianych lalek, strzelanie z łuku, rycerskie walki na miecze.
– Bardzo dziękujemy szkołom za tak duże zainteresowanie. Wiemy już, że w kolejnych edycjach gród trzeba będzie powiększyć, bo mogło odwiedzić nas jeszcze więcej uczniów – podkreśla dyrektor Zawadka dodając, że to nie koniec wydarzeń związanych ze Słowianami.
– Działaniami związanymi z tematem początków państwa polskiego realizujemy program przygotowujący mieszkańców Lubina do obchodów 1000. rocznicy koronacji króla Polski Bolesława Chrobrego. Jesteśmy przekonani, że tak ważna rocznica zasługuje na odpowiednie zachęcenie dzieci i młodzieży do świadomego włączenia się w planowane na 2025 rok wydarzenia. Historyczna koronacja, która odbyła się w 1025 roku spowodowała, że Bolesław Chrobry był królem, Polska stała się królestwem, a Gniezno jego stolicą – dodaje Olga Spiak z Muzeum Historycznego w Lubinie.
Dodajmy, że w tym roku to już chyba koniec plenerowych wydarzeń w parku, bo za moment jesień. Kolejne imprezy odbędą się wiosną, a póki co inne atrakcje parku Leśnego, czyli przede wszystkim Park Linowy, można odwiedzać do końca października.