W przeddzień jubileuszu KGHM hołd dla pierwszego dyrektora firmy

3841

1 maja to urodziny Polskiej Miedzi. Tego dnia, w 1961 r., Zakłady Górnicze Lubin zostały przekształcone w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, dziś działający jako KGHM Polska Miedź SA. W przeddzień okrągłego jubileuszu pod obeliskiem upamiętniającym pierwszego dyrektora naczelnego firmy złożone zostały kwiaty.

60 lat temu na czele KGHM stanął Tadeusz Zastawnik. Jako dyrektor naczelny otrzymał zadanie poprowadzenia już nie tylko jednej kopalni, ale całego kompleksu przemysłowego, z górniczymi szybami, zakładami wzbogacania rudy, hutami i wieloma innymi podmiotami, niezbędnymi do sprawnego wydobywania i produkowania miedzi. Kierował kombinatem do 1975 r. Za stworzenie jednego z najważniejszych ośrodków przemysłowych w kraju otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Dziś na skwerze noszącym jego imię pojawili się przedstawiciele władz miasta, powiatu lubińskiego i samego KGHM.

– Ludzie wyrastają tylko przy wykonywaniu wielkich zadań. Tak było w przypadku pionierów Polskiej Miedzi. Moją ambicją jest doprowadzenie do tego, żeby ludzie, którzy przyjdą po nas, pamiętali o tym – mówi Zbigniew Warczewski, radny Rady Miejskiej w Lubinie i emerytowany pracownik grupy KGHM, który zorganizował dzisiejszą uroczystość. – Myślę, że 60 lat temu nikt nie wybiegał myślą tak daleko w przyszłość. Sam słyszałem opinie, że złoża wystarczy na 25 lat. A minęło już tyle czasu i wciąż się rozwijamy. Sięgamy pod Ścinawę i Ostrzeszów, więc możliwe, że ten krajobraz przemysłu miedziowego jeszcze się poszerzy – twierdzi.

Zbigniew Warczewski

Imię pierwszego dyrektora KGHM nosi też jeden z pociągów Kolei Dolnośląskich. Regionalny ekspres „Tadeusz Zastawnik” kursuje na trasie Wrocław – Głogów – Wrocław.


POWIĄZANE ARTYKUŁY