W poniedziałek przyjmą pierwszych pacjentów

3309

Przychodnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie już otwarta – w poniedziałek przyjmie pierwszych pacjentów. Na razie bezpłatnie mogą z niej korzystać mieszkańcy Lubina i gminy Chocianów, ale w przyszłości ma służyć wszystkim bez względu na miejsce zamieszkania. – To jest pierwszy tak nowoczesny obiekt, który jest miejskim ośrodkiem, czyli na tym etapie finansowanym z budżetu miasta, i pierwszym, który wdraża nowoczesną psychiatrię dziecięcą – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński.

Na potrzeby przychodni zaadaptowano część budynku przy ulicy Konopnickiej 5 po Gimnazjum nr 4. Znajdują się tu gabinety psychologiczne, psychoterapeutyczne, lekarskie oraz sale terapeutyczne.

– Gabinety psychologiczne podzieliliśmy nawet pod względem wystroju i wyposażenia, zarówno do terapii tych najmłodszych dzieci, trochę większych, jak i nastolatków oraz całkiem dorosłych – oprowadza nas po przychodni Mariola Kośmider, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Lubinie. – Gabinety psychoterapii, wsparcia psychologicznego to bardzo ładne, kolorowe przyjazne miejsca przygotowane właśnie do terapii z dziećmi. Wszystko ma swój cel, zarówno kolor wyposażenia, ścian, pomocy, które wokół dziecka się znajdują. Zupełnie inaczej wygląda sala terapii rodzinnej, która jest dostosowana już do całej rodziny. Jest to sala, która swoim wyglądem bardziej przypomina dom, gdzie i dzieci, i dorośli będą się czuli bardzo dobrze – dodaje.

Podpisanie porozumienia między Lubinem, Chocianowem a Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Pełną parą przychodnia ruszy w najbliższy poniedziałek, 26 października. Ze względu na pandemię, rejestracja odbywa się tylko telefonicznie – 726 990 990. W połowie listopada ruszy również rejestracja internetowa. Mieszkańcy Lubina i – dzięki porozumieniu podpisanemu dzisiaj z burmistrzem Chocianowa Tomaszem Kulczyńskim – również gminy Chocianów mogą bezpłatnie korzystać z usług przychodni.

– To już drugie porozumienie, które łączy Lubin z Chocianowem. Dzięki współpracy z panem prezydentem funkcjonuje u nas już bezpłatna komunikacja – dodaje burmistrz Chocianowa. – Zachęcam inne samorządy do przyłączenia się do tego projektu, który będzie służył najmłodszym mieszkańcom.

W przyszłości placówka chce pomagać dzieciom i młodzieży – od tych najmłodszych do ukończenia szkoły ponadpodstawowej – niezależnie od miejsca zamieszkania. Pieniądze zamierza pozyskać z NFZ, w ramach konkursu, który właśnie został rozpisany.

– Dzieci i młodzież, która będzie się do nas zgłaszać, będzie diagnozowana. Będziemy ustalali, co danemu dziecku jest i będziemy próbowali mu pomóc, czyli kierowali go na różnego rodzaju terapie. Planujemy także prowadzić w ramach tej przychodni zajęcia terapeutyczne dla rodzin z uzależnieniem alkoholowym i nie tylko – mówi Tomasz Jeger, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Lubinie.

Jeśli rodzice są zaniepokojeni zachowaniem swojej pociechy, nie potrzebują specjalnego skierowania, wystarczy, że zadzwonią.

– Pierwszy telefon będzie odbierać pielęgniarka psychiatryczna, specjalista terapii środowiskowej. Ona rozpozna problem i stwierdzi, do kogo należy skierować dziecko w pierwszej kolejności – dodaje Kośmider. – Na tym pierwszym etapie stawiamy na pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i lecznictwo środowiskowe, czyli wyjścia terapeutów do domu dziecka do szkoły. Terapeuci będą pracować ze wszystkimi instytucjami, które mają ogromny wpływ na rozwój i życie dzieci oraz młodzieży. Chodzi o to, żeby te instytucje współpracowały na rzecz dziecka – wyjaśnia.

Otwierana właśnie przychodnia to dopiero pierwszy etap większego projektu.

– Dzisiaj wchodzimy w pierwszy etap, czyli tworzymy miejską poradnię. Na drugim etapie stajemy się poradnią wojewódzką i tworzymy oddział dzienny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Trzeci etap – otwieramy też szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży z poważnymi zmianami, które nie zostały wyłapane wcześniej w procesie terapeutyczny – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński.

– Trochę bolejemy, że rząd w walce z koronawirusem trochę zostawił z boku psychiatrię dziecięcą, o której tak wiele mówiono parę miesięcy temu. Mam nadzieję, że wrócimy do tego tematu. My w każdym razie, bez względu na to, co się dzieje z koronawirusem, budujemy przyszłość mieszkańców Lubina. Obserwujemy, że zmiany związane z funkcjonowaniem społecznym w Polsce, ale i na całym świecie odbijają się bardzo negatywnie na psychice młodych ludzi. Social media, nowoczesne technologie ogólnodostępne powodują wzrost izolacji młodzieży, a to rodzi określone zmiany psychiczne i psychiatryczne wśród młodych ludzi. To bardzo niebezpieczny trend. Trzeba w procesie edukacji nie tylko kształcić w sensie wiedzy, ale też radzenia sobie z trudnymi problemami stresowymi, które narastają, a które niezrozumiane i niewyłapywane przez nas wcześniej powodują jeszcze większą izolację i większe nieszczęścia w rodzinach – wyjaśnia prezydent Raczyński powody uruchomienia w Lubinie przychodni, a później również szpitala.

Niezależnie od uruchamiania kolejny etapów projektu, Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży nie rezygnuje z teleporad, które ruszyły już jakiś czas temu. Zadzwonić może każdy. Psycholog pełni dyżur pod numerem telefonu 508 679 866 od poniedziałku do niedzieli w godz. 16-20.

Więcej informacji na temat przychodni i DCZPDiM można znaleźć na stronie dczpdm.lubin.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY