Choć Dzień Dziecka dopiero w sobotę, to w lubińskim parku Leśnym już dzisiaj rozpoczęło się świętowanie. Słowiański TyDzień Dziecka potrwa do niedzieli włącznie. Na początek do zabawy zaproszono grupy zorganizowane, a w czwartek, w sobotę i niedzielę przyłączyć może się każdy.
Słowiański TyDzień Dziecka organizowany przez Muzeum Historyczne tak przypadł do gustu lubinianom, że na stałe wpisał się w kalendarz imprez plenerowych. Również w tym roku Muzeum zaprasza do wspólnej zabawy z okazji święta najmłodszych.
Na początek przygotowano zajęcia dla grup zorganizowanych z przedszkoli i szkół podstawowych. W poniedziałek, wtorek, środę i piątek dzieci dowiadują ciekawostek o życiu Słowian, a także mają okazję trochę się poruszać.
– Na zajęcia dla grup zorganizowanych do tej pory zapisało się ponad 300 osób. Każdego prowadzimy warsztaty dla czterech grup – dla dwóch o godz. 10 i dla dwóch kolejnych o godz. 12 – mówi Emilia Polewczyk z Muzeum Historycznego w Lubinie, koordynatorka Słowiańskiego Tygodnia Dziecka, dodając, że zostały jeszcze wolne miejsca na piątek na godz. 12. – To ze względu na to, że jest to dzień wolny w szkołach. Jednak jeśli ktoś miałby ochotę, zapraszamy. Można np. zapisać dzieci świetlicowe – dodaje.
Zajęcia trwają 90 minut, a rozpoczynają się krótką prelekcją o życiu Słowian. Dzieci dowiadują się m.in. jak Słowianie chodzili ubrani i co jedli. Warto być uważnym, bo przy końcu zajęć odbywa się quiz, podczas którego przydaje się wiedza zdobyta podczas tej prelekcji.
– Następnie mamy zajęcia ruchowo-sprawnościowe. Jest to na przykład skok w worku czy rzucanie szyszką do celu – wylicza Emilia Polewczyk.
Jednym z zadań jest również przeniesienie piłeczki na drewnianej rybce. Do tego odbywa się przeciąganie liny.
– Na koniec dzieci robią worek słowiański, czyli odbijają na worku drzeworyty farbą – dodaje Polewczyk.
W tym roku w zajęciach Słowiańskiego Tygodnia Dziecka jako pierwsi wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 3 oraz Dar Losu.
Natomiast w czwartek, 30 maja oraz w weekend, 1 i 2 czerwca w godz. 13-19 w grodzie słowiańskim atrakcje czekać będą już na wszystkich, bez zapisów. Odbędą się rodzinne warsztaty zabawkarstwa, jubilerstwa i stolarstwa. Kolejny raz będzie szansa na skorzystanie z „oprowadzanki” konnej, którą zorganizuje „Folwark i Stajnia Osiek”.
W weekend zaplanowano dodatkowe atrakcje, a mianowicie: pokaz połączony z warsztatami farbiarstwa – można przynieść ze sobą białą koszulkę z naturalnej bawełny, którą będzie można zafarbować – naukę tańca dawnego, konkursy sprawnościowo-zręcznościowe, konkurs wiedzy o Słowianach.
W sobotę i niedzielę Muzeum zaprosi chętnych do wspólnego przygotowania produktów do gotowania dawnych potraw w kotle podczas pokazu kuchni wczesnośredniowiecznej.
W niedzielę Drużyna Wojów Serbo-Łużyckich „Biełoboh” zaprezentuje dawne sztuki walki, a zespół „Dziwoludy” zagra muzykę inspirowaną średniowieczem.
Natomiast już od dzisiaj, 27 maja, aż do niedzieli 2 czerwca, popołudniami na polanie słowiańskiej w parku Leśnym można skorzystać ze Słowiańskiej Strefy Gier i Zabaw oraz Strefy Woja Słowiańskiego, które w tym roku wzbogacone zostały o „Wodny plac zabaw po słowiańsku”.
Fot. BM