10 kwietnia część mieszkańców Lubina ruszy do urn, by oddać głos na jednego z kandydatów w uzupełniających wyborach do rady miejskiej. O uznanie wyborców z okręgu nr 1 zabiega siedem osób, wśród których są zarówno doświadczeni już oraz znani lubinianom samorządowcy, jak i polityczni debiutanci. Już za kilka dni będzie wiadomo, kto z nich będzie reprezentował interesy lokalnej społeczności w miejsce po popularnym i cenionym Andrzeju Górzyńskim.
Ponieważ wybory dotyczą tylko jednego okręgu, przedwyborcza kampania tym razem była krótka i nie wzbudzała powszechnych emocji. Kandydaci mają jednak utrudnione zadanie, jako że w puli nagród jest raptem jedno miejsce. Niezdecydowanym jeszcze wyborcom przybliżamy sylwetki potencjalnych rajców. Poprosiliśmy ich o przedstawienie trzech projektów, którymi chcą się zająć jeszcze w tej kadencji.
Czesława Błaut
KWW Józefa Bobera
52 lata, specjalista ds. lean.
Miejsce zamieszkania: Lubin, ul. Srebrna
Doświadczenie w pracy na rzecz samorządu: Nie
- Równomierny rozwój infrastruktury na wszystkich osiedlach: ekrany dźwiękochłonne wysokość osiedla Staszica, zabudowa skrzyżowania z ul. Miroszowicką, remont i budowa placów zabaw, obiektów sportowych, budowa i remont chodników, ulic, oświetlenia, czyste i zdrowe miasto – nasadzanie drzew, gospodarka odpadami – edukacja
- Budownictwo socjalne i komunalne dla młodych i uboższych rodzin oraz tworzenie warunków właściwej polityki senioralnej (socjalnej i zdrowotnej)
- Budżet obywatelski – realizacja pomysłów i potrzeb zgłoszonych przez mieszkańców
Tomasz Górzyński
KWW Robert Raczyński Lubin 2006
40 lat, wiceprezes ds. produkcji
Miejsce zamieszkania: Lubin, ul. Bronisława Malinowskiego
Doświadczenie w pracy na rzecz samorządu: Nie
- Lubin liderem w edukacji – zainicjowanie i koordynowanie powstania autorskich klas wykorzystujących nowoczesne techniki edukacji na każdym poziomie szkolnictwa oraz stypendia i dofinansowania na rzecz uzdolnionych dzieci z naszego miasta.
- Walka z otyłością wśród dzieci – zainicjowanie i aktywne działanie na rzecz zmian nawyków żywieniowych i sposobu aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci, spotkania ze sportowcami w szkołach i zajęcia edukacyjne w tematyce.
- Ścieżki rowerowe – stałe działania na rzecz rozbudowy istniejącej infrastruktury rowerowej, przygotowanie miejsc rekreacji wzdłuż istniejących i budowanych dróg rowerowych.
Oleg Herejczak
KWW Oleg Herejczak
56 lat, zegarmistrz i grawer
Miejsce zamieszkania: Lubin, ulica Małomicka
Doświadczenie w pracy na rzecz samorządu: radny Rady Miejskiej w Lubinie (2006-2010)
- Powrót do planu, który powstał w roku 2006 i został zarzucony przez władze wykonawczą, a który dotyczył budowy obwodnicy osiedla Małomice.
- Doprowadzenie do ustanowienia racjonalnych cen za dostawę wody i odprowadzenie ścieków tak, żeby nie obciążały budżetów mieszkańców.
- Budowa, odbudowa i remonty infrastruktury osiedlowej: oświetlenia, rowów odwadniających, chodników i dróg osiedlowych.
Mariola Kosenko-Strojewska
KWW Kukiz`15
55 lat, własna działalność gospodarcza
Miejsce zamieszkania: Lubin, ul. Konopnickiej
Doświadczenie w pracy na rzecz samorządu: Tak, byłam pracownikiem jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu powiatowym
- Trzy projety to zbyt mało dla Lubina. Wystarczy zapytać mieszkańców miasta, którzy tych pomysłów mają znacznie więcej niż trzy. Lubinianie są bardzo kreatywni.
Krzysztof Lis
KWW Samorządowa Prawica
21 lat, student kierunków prawo oraz administracja na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Miejsce zamieszkania: Lubin, ul. Wierzbowa
Doświadczenie w pracy na rzecz samorządu: Nie
- Priorytetem będzie stan dróg, oświetlenia i placów zabaw dla dzieci na osiedlach Małomice i Miroszowice.
- Deklaruję poparcie dla darmowej komunikacji miejskiej oraz będę zabiegał o obniżenie opłat targowych dla lokalnych drobnych sprzedawców(m.in. żywności).
- Wysoki poziom edukacji to dla mnie sprawa priorytetowa. Zrobię co w mojej mocy, aby dać dzieciom szansę na dodatkowe kształcenie z zakresu języków obcych oraz przedmiotów ścisłych.
Krzysztof Szczepaniak
KWW Krzysztofa Szczepaniaka
60 lat, pracownik umysłowy
Miejsce zamieszkania: Lubin, ul. Krzemieniecka
Doświadczenie w pracy na rzecz samorządu: radny Rady Miejskiej Lubina (1994-98 i 1998-2002), radny Rady Powiatu Lubina (2002-2006 i 2006-2010); wiceprezydent Lubina (1999-2000), członek zarządu i wicestarosta powiatu (2002-2006).
- Upowszechnienie, wspieranie i wdrożenie zadań budżetu obywatelskiego w Lubinie.
- Tworzenie i dbanie w komisjach i w radzie, aby szkoły miejskie były otwarte na zmiany w kierunkach aktualnego przygotowania zawodowego dla młodzieży Lubina.
- Wspieranie i pomoc organizacjom pozarządowym w pozyskaniu środków na organizację aktywnego spędzania wolnego czasu.
Leszek Telatyński
KWW PSL w Lubinie
71 lat, emeryt – inżynier ogrodnik
Miejsce zamieszkania: Lubin, ul. Małomicka
Doświadczenie w pracy na rzecz samorządu: dwukrotny radny w Otmuchowie i Lubinie
- 500 zł również na pierwsze dziecko.
- Modernizacja ul. Kusocińskiego.
- Młodzieżowa Rada Miasta.
Przedstawione powyżej informacje pochodzą od samych kandydatów i są aktualne na chwilę publikacji artykułu.