W mieście ubywa, na wsi przybywa

10

20080714_1057542282_foto0030.jpgCoraz więcej osób wyprowadza się z miasta, aby zamieszkać na wsi. Przez ostatni rok gmina Lubin przyjęła wielu mieszkańców Lubina. Pod koniec grudnia ubiegłego roku było w niej zameldowanych już 12 117 osób. W jednej z podlubińskich wsi liczba mieszkańców wzrosła do ponad tysiąca – to pierwsza tak zaludniona miejscowość w gminie.

– Wzrost liczby mieszkańców w gminie spowodowany jest nie tyle urodzeniami, co napływem ludzi z miast. Mnóstwo osób buduje domy pod Lubinem. Są to głównie emeryci, którzy w latach 70. przyjechali do Lubina z małych miejscowości. Teraz wracają na wieś – mówi Janusz Łucki, rzecznik Urzędu Gminy Lubin. – Oczywiście przeprowadzają się także ludzie młodzi.

Pod koniec roku 2007 na terenie gminy Lubin mieszkało 11 678 osób, zaś w grudniu 2008 już 12 117. Liczeni są tylko ci, którzy zameldowali się na pobyt stały.

Po raz pierwszy w historii gminy w jednej z wsi mieszka obecnie ponad 1000 osób.

– Osiek jest pierwszą, i jak do tej pory jedyną miejscowością naszej gminy, której liczba stałych mieszkańców przekroczyła 1000 osób – dodaje Janusz Łucki.

Jeszcze w zeszłym roku mieszkało w nim 888 osób. Teraz jest bardziej zaludniony niż Raszówka czy Obora, w których do tej pory zameldowanych było najwięcej osób, a teraz mieszka odpowiednio 960 i 972.

– Obora, Raszówka, Szklary Górne i Krzeczyn Wielki też z pewnością niedługo dołączą do grupy „tysiąca mieszkańców”, gdzie jest prowadzonych najwięcej inwestycji związanych z budownictwem jednorodzinnym – mówi rzecznik Urzędu Gminy Lubin. – Biorąc pod uwagę liczbę budowanych domów jednorodzinnych możemy się spodziewać, iż liczba osób zameldowanych w gminie Lubin z pewnością jeszcze wzrośnie.

W gminie liczba mieszkańców rośnie, a w mieście spada. W roku 2007 w Lubinie zameldowanych było 77 tys. 775 osób, a pod koniec 2008 roku było już 77 tys. 189.

Mieszkańcy miasta coraz częściej przeprowadzają się na wieś, ponieważ dojazd do pracy w Lubinie nie zajmuje im dużo więcej czasu niż z lubińskiego osiedla. Na wsi mają zaś więcej przestrzeni.

– Dużo osób, które wyprowadziły się z miasta nadal tu pracuje i na przykład korzysta z instytucji kulturalnych. Jednak teraz mieszkają i płacą podatki w gminie wiejskiej Lubin – dodaje Kazimierz Śliwowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich.

MRT

fot. www.ug.lubin.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY