W Lubinie ruszył Telefon Zaufania dla dzieci doświadczających przemocy

726

Słysząc „pandemia”, większość osób automatycznie myśli „koronawirus”. Po kilku miesiącach rzeczywistości naznaczonej wirusem SARS-CoV-2 widać jednak, że jego ofiarami będzie znacznie więcej ludzi, niż pokazują statystyki służb sanitarnych.

Fot. Pixabay

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, działające na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, już zbadało, że w czasie pandemii prawie czterokrotnie wzrosła liczba spraw związanych z przemocą w rodzinie.

Wymuszona izolacja, problemy finansowe związane z utratą pracy lub zmniejszeniem zarobków rodziców, zanik bezpośrednich relacji – to wszystko sprzyja nasileniu problemów, które często i przed pandemią były zbyt ciężkie jak na dziecięce barki.

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie postanowiło w związku z tym uruchomić program, który ma na celu ochronę najmłodszych lubinian przed nieoczywistymi, ale bardzo groźnymi skutkami pandemii.

„Pandemia Przemocy” – kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

– Ruszamy z kampanią edukacyjną, adresowaną nie tylko do dzieci, ale też do rodziców, zapraszamy dyrektorów szkół, nauczycieli i wszystkie inne środowiska, które mogą być pomocne w udzielaniu dzieciom i młodzieży wsparcia, którego potrzebują teraz bardziej niż kiedykolwiek – mówi Tomasz Jeger, prezes DCZPDM w Lubinie. – Będziemy nie tylko edukować, ale też organizować różne formy pomocy, począwszy od porad w przychodni, wsparcia przez telefon zaufania, aż po regularną opiekę psychologiczną i psychoterapeutyczną – dodaje.

Program, któremu towarzyszy kampania edukacyjno-informacyjna pod hasłem „Lubin dla Tysiąca Słońc”, finansowany jest z budżetu miasta, w ramach Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Gabinet terapii rodzinnej (fot. materiały prasowe)

– Jednym z jego najważniejszych elementów jest Punkt Interwencyjno-Informacyjny, w którym codziennie w godzinach 8 – 20 można otrzymać pomoc i wsparcie terapeutów. W razie potrzeby naszych psychologów wspiera prawnik. Ponadto od godziny 20 do 22 psycholodzy dyżurują przy Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – informuje psycholog Małgorzata Chrzan. – Z doświadczenia wiemy, że właśnie w tym czasie najczęściej dochodzi do przemocy domowej i innych sytuacji kryzysowych – dodaje i apeluje: – Zadzwoń, możesz opowiedzieć nam o tym, co przeżywasz. Telefon będzie oczywiście anonimowy, a jego funkcjonowanie jest w naszej ocenie już niezbędne.

Telefon Zaufania działa przez siedem dni w tygodniu, a jego numer to 726 700 774.

Osoby, instytucje i przedsiębiorstwa chcące wziąć udział w tym projekcie, mogą kontaktować się z Centrum przez e-mail poczta@dczpdm.lubin.pl lub osobiście z koordynatorką projektu Mariolą Kośmider – DCZPDiM w Lubinie, ul. Marii Konopnickiej 5.


POWIĄZANE ARTYKUŁY