W Lubinie powstanie nowa szkoła za 23 mln

7436

Za półtora roku w miejscu dawnej szkoły „na zakręcie” powstanie ośrodek, w którym miejsce znajdą dzieci i młodzież wymagające specjalistycznej opieki pedagogicznej. To jedna z oświatowych inwestycji, której podjął się w tym roku powiat lubiński.

Do nowego budynku przeprowadzi się Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych. Ich połączenie ma ułatwić prowadzenie szkolnictwa specjalnego na poziomie odpowiadającym nowoczesnym kierunkom w tej dziedzinie oświaty.

– Dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki pedagogicznej, muszą ją otrzymać na jak najwyższym poziomie. To jedno z naszych zadań jako powiatu, dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w to, by zgromadzić fundusze na tę inwestycję. W nowym miejscu będziemy mogli zapewnić podopiecznym naszych dwóch placówek nowoczesne, komfortowe warunki rozwoju i edukacji – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Wielu uczniów obu szkół to dzieci niepełnosprawne ruchowo, co stanowi jedno z największych wyzwań. Szczególnie odczuwa to kadra i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych, gdzie konstrukcja budynku wręcz uniemożliwia jego dostosowanie do obecnych wymogów bezpieczeństwa. Ma to ogromne znaczenie w przypadku placówki, której większość podopiecznych, bo aż 70 ze stu, mieszka w internacie.

– Mamy za mało sal dydaktycznych, za mało miejsca na rehabilitację ruchową, ograniczoną przestrzeń do integracji sensorycznej. Warunki w internacie też wymagają poprawy. Budynek jest pod opieką konserwatora zabytków, który nie zgodzi się na zamontowanie w nim windy – wyjaśnia Agnieszka Król-Stępień, dyrektor ośrodka. – Szkoda, bo pałac jest piękny, a jego otoczenie wręcz bezcenne, ale nic po tym, skoro brakuje nam tu miejsca na rewalidację naszych podopiecznych.

W nowym ośrodku „na zakręcie” znajdzie się szkoła z internatem, w którym powstaną komfortowe pokoje z łazienkami. Przestronne sale dydaktyczne, zaplecze sportowe, świetlice, biblioteka z czytelnią, stołówka, a do tego brak barier architektonicznych i łatwy dojazd dla samochodów przywożących niepełnosprawne dzieci – to wszystko będzie kosztować około 23 milionów złotych.

– To duża kwota, ale otrzymaliśmy już środki z Unii Europejskiej w wysokości blisko 2,9 mln oraz prawie 10 mln z dwóch edycji Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na tym nie koniec: złożyliśmy już kolejne wnioski o dofinansowanie z FIL i szacujemy, że z tego źródła pozyskamy w sumie 16,5 mln zł – wylicza Tomasz Rosik, dyrektor departamentu infrastruktury i transportu Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Harmonogram inwestycji przewiduje, że już w kwietniu ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane w zakresie usunięcia kolizji z sieciami ciepłowniczymi oraz elektroenergetycznymi, natomiast w czerwcu – przetarg na rozbudowę szkoły i części socjalno-warsztatowej. Nowy ośrodek będzie gotowy w październiku 2022 r.


POWIĄZANE ARTYKUŁY