W lubińskiej Bibliotece Pedagogicznej otwarto dziś Gabinet Biblioterapii. Tu prowadzone będą zajęcia, w których wiodącą rolę odgrywa książka i w którym terapeuci będą mogli doskonalić swoje umiejętności.
Lubińskie Koło Biblioterapeutyczne istnieje od pięciu lat. Teraz przyszła pora na stworzenie miejsca, w którym jego członkowie będą mogli łatwiej wykorzystać zdobytą wiedzę. Koło zrzesza 39 osób, wśród których są nauczyciele, przedszkolanki, pedagodzy i bibliotekarze wykorzystujący literaturę jako element procesu terapeutycznego. Ich współpraca zaowocowała otwarciem specjalistycznego gabinetu.
– Biblioterapia ma ułatwić wyjście z problemu, zachęcać do samoakceptacji. To bardzo złożony proces, który pomaga w różnych sytuacjach – mówi Teresa Misztal, przewodnicząca Lubińskiego Koła Biblioterapii. – Nazywanie jej leczeniem przez czytanie jest dużym uproszczeniem, ale jednym z jej celów jest skłanianie człowieka do tego, by sam sięgał po konkretną literaturę.
Tym, po co najczęściej sięgają biblioterapeuci pracujący z dziećmi, są bajki. Na podstawie często dobrze znanych już dzieciom opowieści, takich jak „Kopciuszek” czy „Śpiąca Królewna”, opracowują scenariusze, dzięki którym łatwiej jest rozpoznać i rozwiązać problemy, z którym borykają się ich podopieczni.
– Bajka jest najprostszą formą dotarcia do dziecka – wyjaśnia Gabriela Skrzyniarz, oligofrenopedagog pracujący w lubińskim Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi. – Bajka trzyma w napięciu, pokazuje dziecku istniejące w świecie relacje społeczne i emocjonalne, uczy też radości i kontaktu z ludźmi. Pod wpływem opowiadania nauczyciela i dokonanych przez niego zmian dziecko zaczyna wchodzić w rolę bohatera i wtedy lepiej rozumie swoją sytuację. Na koniec wprowadzamy zajęcia plastyczne lub taneczne, żeby dziecko mogło dodatkowo rozładować swoje emocje – opowiada terapeutka.
Z dobroczynnego wpływu książek mogą korzystać nie tylko dzieci. Z równym powodzeniem biblioterapii mogą być poddawani dorośli. Uzupełnieniem tej metody jest arteterapia – terapia przez sztukę. Jak twierdzą specjaliści, połączenie obu sposobów ułatwia odreagować stres, obniżyć poziom lęku, rozwinąć umiejętności społeczne, empatię i uczucia, znaleźć sposoby rozwiązania osobistych problemów oraz zachować zdrowie i dobre samopoczucie.
Osoby zainteresowanie skorzystaniem z pomocy lubińskich biblioterapeutów mogą zasięgnąć informacji w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Szpakowej 1 i na stronie internetowej LKB.