W lipcu mniej niż w czerwcu

13

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie na koniec lipca zarejestrowanych było 4146 osób bezrobotnych, w tym 2486 kobiet. Do zasiłku dla bezrobotnych uprawnionych było 514 osób.

Wybrane kategorie bezrobotnych (z zastrzeżeniem, że część osób kwalifikuje się do kilku kategorii): 1775 osób – długotrwale bezrobotni, 1377 – bez kwalifikacji zawodowych, 966 – osoby do 25. roku życia, 306 – niepełnosprawni, 243 – absolwenci.

W lipcu liczba osób bezrobotnych zmalała o 133 w stosunku do czerwca tego roku. Zarejestrowano w tym czasie 547 osób, a 680 wyłączono z ewidencji urzędu pracy. Spośród osób wyrejestrowanych prawie połowę, tj. 307 osób, stanowiły osoby podejmujące pracę.

257 osób pozbawiono statusu osoby bezrobotnej z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy.

Można założyć, że od września pracownicy sezonowi zaczną wracać do rejestrów dla bezrobotnych, na rynku pojawi się nowa fala absolwentów, z których wielu nie znajdzie zatrudnienia (z reguły trafiają do rejestrów dopiero po wakacjach, a część z nich decyduje się na odwiedzenie urzędów pracy w styczniu). W związku z tym bezrobocie wzrośnie, chyba że nastąpi ożywienie gospodarcze, które zwiększy zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Pracodawcy zgłosili w lipcu do lubińskiego urzędu 382 wolne miejsca pracy. Od trzech lat systematycznie spada ilość ofert pracy w handlu, wzrasta natomiast ilość wolnych miejsc pracy w budownictwie oraz w zawodach mechanicznych. Niewielki odsetek ofert skierowany jest do osób niepełnosprawnych. W lipcu takich ofert było 18. Tym osobom oferowane są głównie prace proste, związane z ochroną albo prace wymagające technicznego wykształcenia.

Jak co miesiąc – nie wszystkie oferty pracy zostały zrealizowane. Głównymi przyczynami odmów podjęcia pracy przez bezrobotnych były: nieodpowiednie godziny pracy, brak dojazdu, brak opieki nad dziećmi, zły stan zdrowia, brak zainteresowania ofertą.

Z kolei ze strony pracodawców głównymi przyczynami niezatrudniania skierowanych bezrobotnych były: brak wymaganych kwalifikacji, brak dyspozycyjności (z powodu sprawowania opieki nad dziećmi lub utrudnionym dojazdem), brak doświadczenia zawodowego, brak zainteresowania ofertą osoby skierowanej. Innymi przyczynami braku realizacji ofert były: brak zarejestrowanych osób z wymaganymi kwalifikacjami oraz zatrudnianie osób niezarejestrowanych w urzędzie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY