W „Hotelu Szpak” wybiorą najlepszych

3107

W „Hotelu Szpak” zrobiło się dziś tłoczno. Zjechali tam uczniowie z całego Dolnego Śląska, by walczyć o nagrodę główną – pobyt w jednym z hoteli w Wiśle. Nagrodę ufundowała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Hotel oczywiście nie jest prawdziwy. To pracownia, w której tajniki zawodu hotelarza poznają uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Szpakowej w Lubinie. Dziś odbywa się tam Międzyszkolny Konkurs Hotelarski o Nagrodę IGHP.

– Jest to pierwszy taki konkurs w naszej szkole, ale liczymy, że stanie się wydarzeniem cyklicznym. Zaprosiliśmy tutaj uczniów szkół hotelarskich z całego Dolnego Śląska. Mamy uczniów z techników z Bolesławca, Jeleniej Góry, Świdnicy, Legnicy i Głogowa, wszyscy zgodnie przyznają, że są zachwyceni naszymi pracowniami i warunkami, w jakich możemy pracować – informuje Joanna Kulesza, nauczyciel przedmiotów hotelarskich z ZS nr 2 w Lubinie.

Joanna Kulesza

Uczniowie z różnych placówek mogli się dziś zintegrować i sprawdzić swoje umiejętności. Sześć drużyn w części teoretycznej i praktycznej rywalizowało o nagrodę główną – pobyt w hotelu w Wiśle.

– Konkurs dotyczy przedmiotów, jakich uczy się młodzież – od pracy w recepcji, w housekeepingu, do pracy przy przygotowywaniu śniadań. Sprawdzają swoją wiedzę, jak i umiejętności w tych trzech sferach. Drugi etap to wiedza ogólna o hotelarstwie oraz ciekawostkach ze świata hotelarskiego i tego, co się dzieje współcześnie – dodaje.

Joanna Stypa-Loręc

Joanna Stypa-Loręc z dolnośląskiego oddziału Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, która przewodniczyła konkursowemu jury nie kryje, że jest pod wrażeniem, jeśli chodzi o warunki, w jakich uczą się przyszli hotelarze z Lubina.

– Chciałabym, żeby wszystkie szkoły hotelarskie w Polsce miały możliwość pracy w takich przestrzeniach. Pracownie są bardzo nowoczesne – podkreśla Joanna Stypa-Loręc. – Dla nas ważna jest wiedza teoretyczna tych młodych ludzi, bo ona daje bazę, by móc mówić o praktyce i tego, by móc w przyszłości pracować w zawodzie hotelarza. To zawód bardzo na miarę naszych czasów, ponieważ ekspansja hotelarstwa w Polsce cały czas trwa. Jako Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego obecnie staramy się odbudować ten zawód, który mocno ucierpiał po pandemii. Mamy nadzieję, że m.in. dzięki takim inicjatywom, będzie to możliwe – uzupełnia.

Dodajmy, że w ZS nr 2 na profilu hotelarskim uczą się obecnie cztery klasy. Nauczyciele liczą, że pracownie, w których mogą doskonalić swoją wiedzę praktyczną, pozwolą im w przyszłości bez problemu znaleźć pracę w zawodzie.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY