Średniowieczni wojowie, lalki szmacianki-gałganki, zabawy i pokazy, a do tego klimatyczna muzyka w tle – w ten sposób park Leśny rozpoczął kilkudniowe świętowanie Dnia Dziecka. – U nas święto najmłodszych trwa aż dziewięć dni – zdradza Magdalena Janiczak, edukator w Muzeum Historycznym w Lubinie.
Słowiański gród w parku Leśnym otworzył się w miniony weekend. – W weekend główną atrakcją byli wojowie, którzy pokazywali sztuki walki średniowiecznej, organizowali warsztaty dla dzieci oraz prelekcje. Były m.in. słowiańskie szulaki, szmaciana biżuteria, lalki, czyli szmacianki-gałganki oraz pirogafia – wylicza Magdalena Janiczak.
Wojowie, którzy prezentowali się w Lubinie, to członkowie Stowarzyszenia Semper Fidelis Res Publica. – Jesteśmy w strojach charakterystycznych dla wczesnego średniowiecza z terenów aktualnej Polski. Możemy sobie wyobrazić czasy Mieszka i Chrobrego, tak, jak my, mogli wyglądać wojowie z drużyny książęcej – opowiada Leszek Tarwacki ze Stowarzyszenia Semper Fidelis Res Publica.
Jak opowiadają wojowie, o ich przyłączeniu do stowarzyszenia, zdecydowało kilak aspektów. – To, co pierwsze mi się spodobało, to możliwość walki na miecze i włócznie, a z czasem jeszcze bardziej chciałem poznać daną epokę. Jeszcze nie wszystko zostało odkryte, o wielu rzeczach nie wiemy. Trzeba trochę wcielić się w rolę detektywa, analizować odpowiednie znaleziska archeologiczne, rozproszone po różnych muzeach, żeby jak najwierniej odwzorować sylwetkę z danej epoki. Ważny jest też aspekt towarzyski – bierzemy udział w wielu imprezach, poznajemy wielu ciekawych ludzi z innej części Polski, a nawet świata i wymieniamy się doświadczeniami – dodaje Leszek Tarwacki.
Jeśli ktoś przegapił pokazy wojów, będzie miał jeszcze szansę, by obejrzeć ich pokazy w najbliższy weekend, 4 i 5 czerwca. Wtedy też gród odwiedzą kowal i stolarz, którzy opowiedzą o swojej pracy, a także zorganizują zajęcia dla dzieci.
Z kolei w ciągu tygodnia, od 30 maja do 3 czerwca, zajęcia podzielone są na dwie części: od 10.30 do 12.30 przyjmowane są grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli. – A od 13.30 zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Gród jest otwarty do godziny 17.30 – zachęca Magdalena Janiczak.
Fot. Tomasz Folta/Muzeum Historyczne w Lubinie