Umożliwia mieszkańcom oznaczenie miejsca, w którym dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Na podstawie zgłoszenia, policjanci podejmują interwencje i eliminują zagrożenia. Śladem za lubińską komendą podsumowujemy działanie Krajowej Mapy Zagrożeń w naszym powiecie w 2021 roku.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona na terenie województwa dolnośląskiego w październiku 2016 roku. – Od momentu uruchomienia tego narzędzia, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu, którzy aktywnie informują policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie podejmować działania nawet w sytuacji, gdy zagrożenia w danym momencie nie widać lub występuje ono co pewien czas – podkreśla asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.
Podsumowując rok 2021, od stycznia do grudnia, w powiecie lubińskim odnotowano 2.268 zgłoszeń, z czego potwierdzono 833 naniesionych zagrożeń, eliminując jednocześnie wskazywane przez mieszkańców negatywne zjawiska mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo.
Pośród katalogu 27 rodzajów zagrożeń wskazywanych przez mieszkańców w KMZB, dominującymi w naszym regionie niezmiennie są:
- nieprawidłowe parkowanie – 897 zgłoszeń;
- przekraczanie prędkości – 658 zgłoszeń.
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 240 zgłoszeń;
Policjanci z lubińskiej komendy przyjęli również 130 zgłoszeń dotyczących grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją oraz 110 zgłoszeń dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej, jak również złej organizacji ruchu w ilości 37 zgłoszeń. Mieszkańcy w mniejszej ilości zgłaszali akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, żebractwo, niszczenie zieleni, a także informowali policjantów o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest również dostępna jako aplikacja na telefon. Pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdziemy w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadając smartfona i dostęp do Internetu, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo, podczas nanoszenia zagrożenia na mapę, mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu, a także dołączanie zdjęć.
– Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Za pomocą interaktywnej strony lub aplikacji można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. Przekazane sygnały lubińska policja weryfikuje. W przypadku potwierdzenia zagrożenia, funkcjonariusze podejmują działania w kierunku jego wyeliminowania.
Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. Należy jednak pamiętać, że w sytuacjach pilnych, wymagających podjęcia natychmiastowej interwencji, należy dzwonić na numer alarmowy 112 – podkreśla asp. sztab. Serafin.