Brazylijczycy w Miłoradzicach, Kozacy w Liścu i Hindusi w Szklarach Górnych – w tym roku gmina wiejska Lubina aktywnie włącza się w obchody Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą”.
– „Świat pod Kyczerą” jak żaden inny festiwal przyczynia się do przełamywania stereotypów i uprzedzeń narodowościowych, uczy tolerancji, poszanowania dla „inności”. Wstęp na koncerty i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Warto zatem uwzględnić go w tegorocznych planach wakacyjnych – zachęca Janusz Łucki, rzecznik gminy Lubin.
W niedzielę (5 lipca) w świetlicy w Liścu od godziny 12 z zespołem „Stanica” koncertować będą Kozacy Kubańscy z Rosji. Również od godziny 12 w Szklarach Górnych, na terenie placu zabaw, zaprezentuje się zespół „Rhydam” z Indii. Gorące południowoamerykańskie rytmy zaprezentuje zespół GEMP FOLKLORIC GROUP of CRISSIUMAL – RS z Brazylii, który wystąpi także 5 lipca od godzinie 14 w świetlicy w Miłoradzicach.
Na koncerty zaprasza Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska.
Informacje o zespołach:
Indie
Rhydham powstał w 1998 roku w Ghandinagar w regionie Gujarat. Zespół założył kierujący nim Balavant Siudha oraz jego małżonka Dipal Gongahija, choreografowie zespołu. Powstaniu Rydham przyświecała idea promocji kultury regionu poprzez wyrażenie ducha tradycyjnych tańców hinduskich. Jego twórcy oraz członkowie zespołu wierzą w moc wymiany kulturalnej, bo jak mawiają: „Występy to nie tylko taniec, to również żywa tradycja, tworzenie więzi międzyludzkich”. Wkład w pejzaż kulturowy świata. Zespół występował na międzynarodowych festiwalach: w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Singapurze. W Polsce są po raz trzeci. W Rhydham tańczy 25 osób w wieku 14-32 lat. Do Polski przyjechało 14 członków zespołu.
Dyrektor Rhydham – Balavant Siudha jest uznanym i docenianym muzykiem, laureatem nagród, układającym choreografię także dla innych zespołów w swoim regionie. Prowadzony przez niego zespół nie tylko uczy się tańców, ale też prowadzi warsztaty tańca, daje lekcje muzyki w szkołach, a także – śpiewają na weselach.
Taniec – Rathva, nazwa pochodzi od małej wioski w rejonie Gujarat, gdzie mężczyźni i kobiety tańczą go w nocy przy świetle księżyca. Tancerze nakładając na ciało patyczki bambusowe, pasy z krowiej skóry oraz krótkie oraz długie pióra przenoszą nas w klimat swego regionu.
Uroczysty taniec Ghoomar – taniec pochodzący z Rajastanu, gdzie był tańcem weselnym. Został zaadaptowany przez kobiety Japurze. Zaś w Gujarat towarzyszy weselom oraz uroczystościom rodzinnym
Rosja
Zespół Kozaków Kubańskich „Stanica” powstał przed 20. laty w Krasnodarze. Członkowie zespołu są potomkami przesiedlonych Kozaków w XVIII wieku przez Katarzynę II z Siczy Zaporoskiej. Dziś na Kubaniu żyje ich ponad 8 milionów. Kierownikiem zespołu jest Anatolij Kruhlyj. „Stanica” licząca 32 artystów prezentuje pieśni i tańce czarnomorskich Kozaków oraz przesiedlonych na Kubań z Rosji Kozaków lienijnych.
– Specjalnie dla polskiej publiczności marsz z filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”
– Pieśń „Na Kubanie my żywiom”
– Wojenny taniec kozacki z szablami.
II. – Pieśń „Ja czarniawa”
– taniec „Kazaczok”
Brazylia
GEMP Escola & Comapnija de Danca powstał 14 lat temu w 40. tysięcznym mieście Crissiumal w dystrykcie El Pais. Dyrektorem zespołu jest dziennikarz Leandro Dial Rupp. GEMP w repertuarze przedstawia regionalne tańce folklorystyczne przywiezione do Brazylii przez emigrantów z Europy, a także rdzenne tańce Indian Amazonii oraz tańce karnawałowe z Rio de Janeiro. Są pierwszym zespołem w Brazylii, który w repertuarze posiada tańce zaadoptowane ze świata, m.in. chińskie oraz polskie ( mazur, polonez i krakowiak). Występowali w Argentynie i Chile. W Polsce są po raz pierwszy.
I . Tańce pasterzy gaucho z ich prowincji.
Gorące w rytmach tańce karnawałowe z Rio de Janeiro.
Źródło: Gmina Wiejska Lubin