Uważaj na oszustów internetowych

118

Nie korzystajcie z pośredników, nie dajcie się naciągnąć oszustom. Poradzicie sobie sami – radzi Ministerstwo Cyfryzacji rodzicom, którzy składają wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko.

Fot. Pixabay

Od poniedziałku (1 lipca) rodzice mogą składać wnioski w programie „Rodzina 500 plus” na nowych zasadach. Świadczenie, niezależnie od dochodów rodziny, przysługuje teraz na wszystkie dzieci do 18. roku życia, czyli także na pierwsze dziecko. Dzięki zmianom ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej, niż do tej pory

Od tego roku rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu elektroniczny formularz jest prostszy i krótszy.

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na nowych zasadach dla dziecka, na które obecnie nie jest ono obierane, trzeba złożyć wniosek od 1 lipca do 30 września. To gwarancja tego, że pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli złożymy wniosek po 30 września – świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Wypełniając wniosek, należy pamiętać o podaniu adresu e-mail. Dzięki temu szybko dotrze do nas informacja potwierdzająca przyznanie świadczenia. Jeśli ktoś nie ma poczty elektronicznej – taką informację będzie mógł odebrać w urzędzie.

– Wniosek przez internet to najszybszy i najprostszy sposób zawnioskowania o świadczenie. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rodzice, którzy chcą załatwić tę sprawę online, mają trzy możliwości – wszystkie bezpieczne i pewne. Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia. Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia – skorzystanie z bankowości elektronicznej. Nie warto korzystać z pośredników, którzy obiecują pomoc. Poradzicie sobie Państwo sami – podkreśla minister.

Wybierając pierwszą i drugą możliwości, czyli wysłanie wniosku za pośrednictwem portalu Empatia lub PUE ZUS – należy zacząć od założenia Profilu Zaufanego. W większości przypadków trwa to kilka minut. Nic się za to nie płaci.

Fot. Pixabay

Profil Zaufany powinien mieć każdy rodzic. Po co? Bo się przyda jeszcze nieraz – dzięki niemu można zgłosić np. narodziny dziecka, zawnioskować o dowód osobisty dla siebie (ale i dla dzieci), zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, a wszystko to bez wizyty w urzędzie, przez internet i za darmo.

Jak go założyć? Oczywiście przez internet – na stronie www.pz.gov.pl. Działając przez internet należy pamiętać o najważniejszym – o bezpieczeństwie. Profil Zaufany je gwarantuje, ale szukając informacji o świadczeniu należy być czujnym. Chętnych do złożenia wniosku możliwie najszybciej będzie bardzo wielu. To zrozumiałe – każdy chce skorzystać z przysługującego mu prawa. Wszystkiego tego typu masowe akcje to też niestety czas żniw dla internetowych przestępców, którzy polują nie tylko na nasze pieniądze, ale i dane.

– Jeśli składamy wniosek przez internet, korzystajmy tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych, czyli portalu Empatia, PUE ZUS lub z portalu swojego banku – tłumaczy minister cyfryzacji. – Upewniajmy się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem. Jak to zrobić? Zwracajmy uwagę na to, czy w pasku adresu jest zielona kłódka i protokół https:// Ignorujmy maile i komunikaty, które nakłaniają nas do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku – taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy – dodaje szef ministerstwa.

To nie wszystkie rady ministra cyfryzacji. Oto kolejne:

 1. Wypełniając wniosek w programie „Rodzina 500+”, zwróć uwagę z jakich stron korzystasz. Wybieraj tylko zaufane strony – np. serwis transakcyjny swojego banku, oficjalną stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznejserwis Emp@tiarządową stronę GOV.pl.
 2. Uważaj na strony, do których zostałeś odesłany, np. poprzez wyszukiwarkę internetową, portal społecznościowy lub tablicę ogłoszeń. To tam często podsuwane są strony, które będą chciały wyłudzić Twoje dane. 
 3. Pamiętaj, że złożenie wniosku w programie „Rodzina 500+” jest bezpłatne. Nie korzystaj więc z usług odpłatnie oferujących pomoc. Bądź wyczulony na prośby o przelew weryfikujący tożsamość. Jeżeli robisz to przez serwis transakcyjny uważnie sprawdzaj autoryzowane operacje. 
 4. Zawsze korzystaj z zaufanego komputera. Najlepiej, aby był to komputer, który należy do Ciebie i nikt poza Tobą nie ma do niego dostępu.
 5. Komputery w miejscach publicznych – np. w kafejkach internetowych lub udostępniane w bibliotekach, klubach i innych podobnych miejscach są bardziej narażone na instalację złośliwego oprogramowania.
 6. Komputer powinien mieć zaktualizowany system operacyjny, z najnowszymi łatami bezpieczeństwa oraz program antywirusowy, z najnowszymi definicjami złośliwego oprogramowania.
  Jeśli uważasz, że nie masz odpowiedniej wiedzy do sprawdzenia stanu zabezpieczeń swojego komputera, poradź się bardziej doświadczonej osoby.
 7. Pamiętaj, że używanie oprogramowania pochodzącego z niezaufanych źródeł zwiększa ryzyko wystąpienia ataków.
 8. Zwróć uwagę, czy połączenie, z którego korzystasz jest bezpieczne i szyfrowane. W przeglądarce internetowej oznaczone jest symbolem kłódki, a adres wyświetla się z protokołem https. Przy kłódce często znaleźć można również nazwę wystawcy lub właściciela certyfikatu – np. nazwę Twojego banku.
 9. Uważnie przyglądaj się odwiedzanym stronom. Każda niestandardowa sytuacja, ikona, grafika powinny wzbudzić Twoją nieufność. Jeśli masz wątpliwości – np. związane ze stroną bankową – zadzwoń do banku i zapytaj, czy coś się zmieniło.
 10. Sprawdź dokładnie adres strony, z której korzystasz. Oszuści często tworzą kopie popularnych witryn. Ich nazwy są bardzo podobne i mogą różnić się nieznacznie od tych prawdziwych. W adresie strony może zostać dodany dodatkowy znak, litera lub cyfra.

Jeśli zauważysz taką podejrzaną stronę, zgłoś to na incydent.cert.pl. Dzięki temu inni użytkownicy sieci będą bezpieczni.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji