Oszuści nie próżnują. Tym razem za cel obrali sobie młodych stażem przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia i nie odnajdują się w firmowej dokumentacji. Wysyłają do nich pisma z ponagleniem zapłaty i podszywają się pod Państwową Inspekcję Pracy. I ta właśnie ostrzega przed naciągaczami.
Oszuści działają jako Polska Inspekcja Pracy, twór, którego tak naprawdę nie ma. Ale w pośpiechu lub w obawie przed konsekwencjami, przedsiębiorcy dają się nabrać i płacą prawie 200 zł. Za co? Za certyfikat, który będzie wymagany podczas ewentualnej kontroli inspektorów.
Takie przypadki odnotowano w całym kraju, także w naszym regionie. Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy wystosowała stosowny komunikat. Poniżej publikujemy go w całości:
Pojawiły się sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób prowadzących działalność gospodarczą poprzez kierowanie do nich wezwań do zapłaty kwoty w wysokości 185 zł „celem uzyskania w ciągu 30 dni Certyfikatu Polskiej Inspekcji Pracy, okazywanego przy kontroli warunków pracy i zatrudnienia pracowników przeprowadzanej przez Inspektora Pracy Polskiej Inspekcji Pracy”.
Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że takich certyfikatów nie wydaje, ani też, tym bardziej, nie pobiera jakichkolwiek opłat z tego tytułu. Zwracamy uwagę, że na wezwaniach do zapłaty zamieszczony jest znak graficzny podobny do logotypu Państwowej Inspekcji Pracy oraz widnieje na nich podpis inspektora pracy, co może dodatkowo wprowadzać w błąd i świadczyć o rzekomej wiarygodności fałszerzy.
Jednocześnie informujemy, że Państwowa Inspekcja Pracy podjęła w tej sprawie przewidziane prawem czynności.
W internecie pojawiły się też domeny mogące sugerować poprzez odwołanie się do nazwy urzędu, że należą do Państwowej Inspekcji Pracy. Strony te zawierają informacje o możliwości uzyskania porady prawnej, zadania pytania czy zamieszczenia reklamy porad prawnych. Może to wprowadzać w błąd internautów i kojarzyć się z serwisami internetowymi Państwowej Inspekcji Pracy.
Informujemy, że oficjalnymi domenami urzędu są: pip.gov.pl, oip.pl i ospip.pl.
Na stronach internetowych każdej z jednostek organizacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy zamieszczona jest informacja o możliwościach uzyskania bezpłatnej porady naszych ekspertów (telefon, e-mail, osobiście).