Uwaga na fałszywych ankieterów podszywających się pod GUS

765

W ostatnim czasie mieszkańcy Lubina i okolic mogą spotkać się z próbami oszustwa, w których osoby podszywają się pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Złodzieje dzwonią lub odwiedzają domy, twierdząc, że przeprowadzają badania statystyczne, by wyłudzić dane osobowe. GUS apeluje o ostrożność i przypomina, jak rozpoznać prawdziwego ankietera oraz co zrobić, by nie paść ofiarą przestępców.

zdjęcie ilustracyjne

Oszustwo polega na podszywaniu się pod pracowników GUS i próbach wyłudzenia informacji, np. pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Fałszywi ankieterzy mogą pytać o wrażliwe dane, takie jak numer dowodu osobistego, dane bankowe czy szczegóły dotyczące zgromadzonych oszczędności. Czasem próbują też skłonić ofiary do przekazania pieniędzy lub wykonania przelewów na wskazany rachunek bankowy. Ważne jest, aby pamiętać, że prawdziwi ankieterzy GUS nigdy nie zadają takich pytań i nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy.

Pracownicy GUS, którzy przeprowadzają badania, są zobowiązani do podania swojego imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej. Na życzenie respondenta ankieterzy powinni także umożliwić weryfikację swojej tożsamości. GUS udostępnia na swojej stronie internetowej specjalną aplikację, w której można sprawdzić dane ankietera. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer legitymacji, by upewnić się, że dana osoba rzeczywiście działa na zlecenie GUS. Tożsamość ankieterów można także zweryfikować, dzwoniąc na infolinię statystyczną pod numer 22 279 99 99 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00).

Obecnie GUS przeprowadza badania dotyczące różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, w tym m.in. badania społeczne, badania cen oraz badania rolnicze. Lista trwających badań dostępna jest na stronie internetowej GUS w zakładce „Badania Statystyczne”. Ważne jest, by przed udzieleniem jakichkolwiek informacji telefonicznie lub osobiście, upewnić się, że takie badanie faktycznie jest realizowane w danym czasie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmowy telefonicznej lub wizyty ankietera, można skorzystać z kilku możliwości. Po pierwsze, warto sprawdzić na stronie internetowej GUS, czy aktualnie prowadzone jest badanie, na które powołuje się ankieter. Po drugie, można umówić się na inny termin badania – zarówno w formie telefonicznej, jak i bezpośrednio w domu. Po trzecie, warto zweryfikować tożsamość ankietera za pomocą wspomnianej aplikacji lub dzwoniąc na infolinię GUS.

Jeśli mamy pewność, że otrzymaliśmy podejrzany telefon lub odwiedził nas fałszywy ankieter, niezwłocznie powinniśmy powiadomić policję, takie zdarzenie jest próbą wyłudzenia danych i oszustwa. Również podejrzane wiadomości SMS lub rozmowy telefoniczne można zgłosić do CSIRT NASK – specjalnej jednostki zajmującej się incydentami bezpieczeństwa w sieci. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie „Zgłoś incydent” NASK.

GUS przypomina, że ankieterzy statystyki publicznej nigdy nie będą pytać o dane wrażliwe, takie jak numer dowodu osobistego, dane bankowe, czy stan konta. Ankieterzy nie pobierają także żadnych opłat ani nie proszą o dokonywanie przelewów. Zanim przekażesz jakiekolwiek informacje, zawsze upewnij się, że masz do czynienia z prawdziwym pracownikiem GUS. Sprawdzenie danych ankietera jest proste i szybkie, a może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami.

Informacje na temat badań prowadzonych przez GUS oraz aplikacja do weryfikacji ankieterów są na stronie internetowej GUS (link TUTAJ).


POWIĄZANE ARTYKUŁY