Jesienią częściej możemy spotkać zwierzynę leśną, która podczas migracji przebiega przez jezdnię. Policja apeluje do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości może pozwolić uniknąć zderzenia z sarną lub dzikiem, a na pewno ograniczy jego skutki.
W czasie, kiedy rano jest jeszcze ciemno, a po południu znów zapada zmrok, bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej. Wiele dróg przebiega przez lasy, pola, łąki i szlaki wędrowne zwierząt. Dlatego kierowcy, głównie wieczorem i nocą powinni zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość.
Mundurowi podkreślają, że nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Jego zadaniem jest ostrzeganie kierowców przed wbiegającą na jezdnię dziką zwierzynę. W takim miejscu ryzyko spotkania dzikich zwierząt jest większe niż na innych odcinkach dróg publicznych.
Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:
- Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.
Źródło: dolnośląska policja