Uwaga na burze z gradem! Drugi stopień zagrożenia

1522

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed możliwymi burzami nad niemal całą Polską. Zjawisku mogą towarzyszyć również intensywne opady deszczu, porywisty wiatr, a nawet grad. Alert obejmuje także powiat lubiński.

Fot. ilustracyjne

Synoptycy przewidują, że po kilku dniach upałów pogoda pod koniec tygodnia nie będzie już zachwycać. Zapowiadanym na dzisiaj burzom mogą towarzyszyć obfite opady deszczu oraz porywisty wiatr.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad – informuje dyżurny synoptyk z Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu.

Komunikat obowiązuje dzisiaj, czyli 5 sierpnia, od godz. 22 do jutra do godz. 6 rano. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska szacowane jest na 80 procent.

Przed zagrożeniem ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które wysyła do mieszkańców następujące SMS-y:

Uwaga! Wieczorem i w nocy (5/6.08) możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.

Drugi stopień zagrożenia burzami może oznaczać zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, a nawet zagrożenie życia od uderzenia piorunów. Synoptycy zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.