27 maja 2014 roku weszły w życie zmiany do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowa nowelizacja wprowadza do przepisów wiele zmian, które są bardzo istotnym novum w działaniu publicznych służb zatrudnienia.
Jedną ze zmian jest ocena efektywności kosztowej i zatrudnieniowej urzędów pracy, od której zależeć będzie wysokość środków przeznaczonych na aktywizację osób bezrobotnych przekazywanych do poszczególnych powiatów.
Podsumowując, I półrocze 2014 roku Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie do finansowych form wsparcia skierował 638 osób bezrobotnych. Największą popularnością zarówno wśród pracodawców, jak i osób bezrobotnych cieszą się staże zawodowe. Do ich odbycia zostało skierowanych 351 osób, z czego w przeważającej większości były to kobiety – 232, gdzie mężczyzn było – 192.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Urząd w I półroczu br. podpisał umowy dotyczące przyznania dotacji 72 osobom bezrobotnym, dzięki czemu mamy 72 nowych przedsiębiorców.
Pracodawcy również mogli skorzystać z różnych form dofinansowania. PUP podpisał z pracodawcami umowy w ramach prac interwencyjnych na refundację części kosztów wynagrodzenia dla 76 osób bezrobotnych. Ponadto 31 pracodawców utworzyło stanowisko pracy w ramach refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy. Dzięki temu osoby tam skierowane otrzymają zatrudnienie przez okres 2 lat.
Odpowiadając na potrzeby pracodawców i osób bezrobotnych urząd w I półroczu 2014 r. przeszkolił 74 osoby bezrobotne. Szkolenia te odbyły się po uprawdopodobnieniu zatrudnienia, tj. po zapewnieniu dokonanym przez pracodawcę, iż po zakończonym kursie przeszkolona osoba będzie zatrudniona.
24 osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, a jednocześnie korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zostały skierowane do odbycia prac społecznie użytecznych. Prace te wykonywane są na rzecz jednostek gminy, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.
Podsumowując, największą efektywnością zatrudnieniową (100%) charakteryzuje się aktywizacja w formie przyznania środków na dofinansowanie podejmowania działalności gospodarczej oraz na refundacje pracodawcom kosztów doposażenia stanowiska pracy.
Kolejną formą o dużej efektywności zatrudnieniowej są prace interwencyjne (84,2%) i szkolenia (70,3%).
W porównaniu do I półrocza ubiegłego roku (67,1%) efektywność zatrudnieniowa podstawowych form aktywizacji wzrosła o 6,5 pp. do 73,5%.