85 lat temu rozstrzelanych zostało prawie 22 tys. Polaków. Byli wśród nich m.in. żołnierze, profesorowie, lekarze, prawnicy i inżynierowie. Dziś w Lubinie wspomniano ofiary zbrodni katyńskiej. Składając kwiaty pod pomnikami, uczczono również jeszcze dwie inne rocznice.
Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.
Dziś w Lubinie przypomniano o tamtych tragicznych wydarzeniach z roku 1940. Pamięć pomordowanych uczcili przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, harcerstwa, służb mundurowych i instytucji powiatu lubińskiego.
Najpierw w kościele pw. Najświętszego serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta, a potem wszyscy udali się pod pomnik, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty złożono także pod Dębami Pamięci oraz pod tablicą smoleńską. Dziś upamiętniono bowiem jeszcze dwie inne rocznice: deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego i katastrofy smoleńskiej.
– Dziś obchodzimy trzy rocznice historycznych wydarzeń katastrofalnych dla narodu polskiego, mających skojarzenie z naszymi wschodnimi granicami – mówi Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego. – Pamiętamy o każdym wydarzeniu historycznym. Z ogromną czcią i szacunkiem wspominamy tych, którzy polegli. Dziś w trakcie mszy i pod pomnikami było kilka pokoleń, czyli dzieci i wnukowie, tych którzy polegli na przestrzeni lat i tych zdarzeń, o których tutaj mówimy. Patrząc na młodzież i na poczty sztandarowe, które reprezentowały poszczególne szkoły, myślę, że uczestniczenie w takich uroczystościach skłania do refleksji i mam nadzieję, że sprowokuje młodzież, żeby gdzieś na stronach internetowych przeszukać i skojarzyć te wydarzenia, których rocznice dzisiaj obchodzimy. Warto pamiętać, że pokój nie jest nam dany na zawsze. Trzeba wyciągać wnioski i myśleć o tym, żebyśmy żyli w wolnym, bezpiecznym i spokojnych kraju – podkreśla.
Fot. BM