Pływacy UKS Shark Runda wystąpili na Mistrzostwach Polski w Gorzowie Wielkopolskim i Ostrowcu Świętokrzyskim, które odbywały się od 16.01.-18.01.2009. Jednym z trenerów w klubie jest lubinianin Andrzej Pakuła.
Podskórnie można było wyczuć, że coś dobrego dzieje się w grupie pływackiej z Rudnej. Do mistrzostw wyglądało to trochę jak w skokach narciarskich – impreza z jednym bohaterem, czyli z Bartłomiejem Taczańskim. Pozostali byli jednak wartościowym tłem, bardziej wartościowym niż koledzy dla Małysza w jego najlepszych czasach. Grupa na czele z Łukaszem Glinkowskim, Kają Więckowską, Marcinem Piekarskim, Sylwią Węgrzyn, Katarzyną Buczkowską, Damianem Wertepnym, Darią Więckowską, Moniką Grygorcewicz, Aleksandrą Mazurkiewicz i Wiktorią Antczak z każdej imprezy przywoziła wiele medali i zostawiała bardzo dobre wrażenie po sobie na zawodach w całym kraju. W grudniu aż 14 zawodników zostało powołanych, na podstawie uzyskiwanych wyników podczas Drużynowych Mistrzostw Polski 12 latków w Gorzowie Wielkopolskim i Mistrzostwach Okręgu Dolnośląskiego w Nowej Rudzie, do Kadry Województwa Dolnośląskiego Młodzików na rok 2009.
Już przed Mistrzostwami Polski w Gorzowie Wielkopolskim i Ostrowcu Świętokrzyskim, które odbywały się od 16.01.-18.01.2009 roku
Jak mówi Prezes, założyciel i trener UKS Shark Rudna Pan Adrian Szajnicki: „ Jak zwykło się mówić w takich sytuacjach ojców sukcesu jest wielu. Przede wszystkim Pan Andrzej Pakuła trener medalistów, Pan Zbigniew Grabowski Dyrektor Zespołu Szkół w Rudnej, który codziennie jest na treningach, interesuje się wszystkim co dotyczy sekcji pływackiej i pomaga w najcięższych momentach. Ogromny wpływ na osiągane wyniki ma także stosunek lokalnych władz na czele z Panem Władysławem Bigusem Wójtem Gminy Rudna, które prócz ściskania przysłowiowych kciuk nagradzają młodzież i trenerów za osiągane sukcesy oraz umożliwiają pracę we wspaniałych warunkach. Dziękuję również rodzicom, na których barki spadają obowiązki finansowe, a także związane z przygotowaniem dzieci do zajęć, pogodzeniem treningów z nauką i zapewnieniem im odpowiedniego sprzętu i wyżywienia”.
Trzeba koniecznie podkreślić zasługę Prezesa i za razem mojego kolegi trenera Pana Adriana Szajnickiego; mówi trener Andrzej Pakuła: „jako organizator i trener okazał się być geniuszem. Tak jak zapowiadał w czerwcu 2005 roku po Zebraniu Założycielskim Klubu, udało mu się stworzyć dużą grupę, która gra jak orkiestra von Karajana. Największą jego zasługą jest przekonanie środowiska, że można osiągnąć sukces na wsi. Że rekordy życiowe można bić o 6, 10 i więcej sekund. Że można wedrzeć się na podium mistrzostw Polski. Stało się to dzięki grupie młodych, ambitnych ludzi. Oni udowodnili, bijąc rekord Polski i zdobywając 8 medali na mistrzostwach , że warto wierzyć w młodych i poświęcać czas na pracę z nimi.
Szczęście, że kilka nitek połączyło się w jednym czasie. Jest grupa ambitnej młodzieży, do której wciąż dołączają młodsi, dyrektor szkoły, który jest miłośnikiem sportu, władze samorządowe otwarte na nowe pomysły i chętne do podejmowania wspólnych inicjatyw, są wspaniałe obiekty sportowe i kilku zdolnych trenerów.
Medaliści Mistrzostw Polski Młodzików 13 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim:
1. Bartłomiej Taczański złoto w konkrencji 400m stylem dowolnym i srebro na 200 m stylem dowolnym.
2. Katarzyna Buczkowska srebro w konkurencji 200 m stylem dowolnym i brąz na 100 m dowolnym.
3. Damian Wertepy złoto w konkurencji 200 m stylem zmiennym, IV na 100 m zmiennym.
4. Wiktoria Antczak brąz w konkurencji 100 m stylem grzbietowym.
5. Srebro w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym dziewcząt w składzie: Buczkowska Katarzyna, Więckowska Daria, Grygorcewicz Monika, Antczak Wiktoria.
6. Srebro w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym dziewcząt w składzie: Buczkowska Katarzyna, Więckowska Daria, Mazurkiewicz Aleksandra, Antczak Wiktoria.
Oprócz medali zawodnicy wielokrotnie startowali w finałach A i B zajmując czołowe miejsca w Polsce na poszczególnych dystansach.
Na Mistrzostwach Polski Juniorów 14 lat w Gorzowie Wielkopolskim, które odbywały się w tym samym terminie co mistrzostwa w Ostrowcu wystartowało siedmiu zawodników UKS Shark Rudna pod opieka trenera Adriana Szajnickiego. Jak mówi sam trener : „wyniki jakie tam uzyskaliśmy są wielce zadowalające popłynęliśmy w 15 finałach znacznie poprawiając swoje najlepsze wyniki życiowe. Na wyróżnienie zasługują Sylwia Węgrzyn, Kaja Więckowska i Łukasz Glinkowski. Często brakowało kilkudziesięciu setnych do medalu. Bardzo szkoda, że nie mógł wystąpić nasz utalentowany żabkarz i zmiennista Marcin Piekarski, który jak pokazały wyniki mógłby trochę zmienić ostateczną kolejność na podium swoich konkurencjach. Niestety przed mistrzostwami złamał rękę na nartach, z swojej winy. Mam nadzieję, że wyciągnie mądre wnioski i w przyszłości nic takiego już mu się nie przydarzy Trzeba pamiętać, że ta grupa jest naszą najstarsza grupa i przeciera szlaki młodszym. To do nich chcieli dorównać dzisiejsi medaliści i to oni byli dla nich wzorem przy codziennej ciężkiej pracy treningowej”.
Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Młodzi pływacy i ich trenerzy wyjeżdżają na ferie zimowe do Szklarskiej Poręby na obóz narciarsko – rekreacyjny by całkowicie oddać się białemu szaleństwu i spacerom po górskich szlakach. Przed nimi przygotowania do Letnich Mistrzostw polski na długim basenie, na basenie olimpijskim…
LL