Uderzył policjantkę pięścią w twarz

3279

Kiedy policjanci próbowali go zatrzymać, zrobił się agresywny. Policjantkę uderzył pięścią w twarz, a drugiego z funkcjonariuszy odpychał. Ostatecznie 36-letni lubinian trafił za kratki. Odpowie za posiadanie narkotyków i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy.

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Lubinie podjęli interwencję wobec 36-letniego mężczyzny, przy którym znalezione zostały narkotyki: porcja metamfetaminy i pięć porcji marihuany.

– Podczas wykonywanych czynności mężczyzna dopuścił się naruszenia nietykalności mundurowych w ten sposób, że uderzył pięścią w twarz policjantkę oraz odpychał od siebie jej kolegę z patrolu – informuje asp. sztab. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego KPP Lubin. – Zatrzymany został obezwładniony i trafił do policyjnej celi. Na szczęście naszej koleżance nic poważnego się nie stało i nie musiała ona korzystać z pomocy medycznej – dodaje.

Podejrzany usłyszy zarzuty posiadania narkotyków oraz naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy za co grozi mu do trzech lat. Dodatkowo jak w każdym takim przypadku, policja wnioskować będzie do sądu o zadośćuczynienie i przeproszenie mundurowych.

– Przypominamy, że funkcjonariusz publiczny – osoba pełniąca funkcję publiczną w ramach służby publicznej, bez względu na formę zatrudnienia, która z uwagi na szczególną pozycję zawodową lub posiadane kompetencje związane ze sprawowaniem władzy publicznej korzysta na gruncie polskiego prawa karnego ze szczególnej ochrony prawnej, ale jednocześnie podlega szczególnej odpowiedzialności karnej – podkreśla asp. sztab. Serafin.

Według definicji z art. 115 § 13 polskiego kodeksu karnego funkcjonariuszem publicznym jest:

  • prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  • poseł, senator, radny
  • poseł do Parlamentu Europejskiego
  • sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy i syndyk, nadzorca sądowy i syndyk, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy,
  • osoba będąca pracownikiem administracji rządowej innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych,
  • osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej ub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe,
  • osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej,
  • ratownik medyczny w trakcie wykonywania czynności ratunkowych
  • funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej,
  • osoba pełniąca czynną służbę wojskową, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie,
  • pracownik międzynarodowego trybunału karnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe
  • inspektor Inspekcji Wodnej.

POWIĄZANE ARTYKUŁY