Pomysł reaktywowania przez Muzeum Historyczne po kilku latach Lubińskiego Biennale Sztuki okazał się trafiony. Zgłosiła się do niego rekordowa liczba twórców związanych z Lubinem i powiatem lubińskim. Ich prace można już podziwiać w Galerii Pałacyk, a w najbliższy piątek będzie również okazja, by z nimi porozmawiać, podczas wernisażu, jaki się tu odbędzie.
Prac zgłoszono tyle, że pracownicy Muzeum Historycznego musieli się nieźle nagłowić, by dobrze rozplanować ich ekspozycję. W sumie na wystawie można obejrzeć ponad 130 prac 60 różnych artystów!
– To było też dla nas nie lada wyzwanie, bo to jest pierwsza wystawa, na której staraliśmy się zaprezentować tak dużą liczbę prac. Zmieściły się wszystkie. Wykorzystywaliśmy też miejsca troszeczkę alternatywne, ale wszystkie jak najbardziej adekwatne i odpowiednie do prezentacji – przyznaje Piotr Bieruta, koordynator wydarzenia.
Co prawda nie wszystkie zgłoszone przez artystów prace, ze względów technicznych, zostały zakwalifikowane na wystawę. Jednak wszyscy twórcy, którzy się zgłosili na Biennale, są prezentowani przynajmniej przez jedną prace. Warto wiedzieć, że każdy mógł zgłosić maksymalnie trzy swoje dzieła.
– Ekspozycja jest bardzo różnorodna, bo są to najróżniejsze formy plastyczne, czyli techniki od tych tradycyjnych, malarstwa na płótnie, poprzez grafikę, rzeźbę, po instalacje artystyczne. Tematyka też jest bardzo różnorodna – przyznaje Piotr Bieruta.
Najlepiej samemu wyrobić sobie zdanie na temat sztuki lubińskich artystów i obejrzeć ich dzieła prezentowane na wystawie w Galerii Pałacyk. Wstęp jest bezpłatny. Dodatkowo w najbliższy piątek, 10 stycznia, o godz. 17 będzie można również ich poznać i z nimi porozmawiać. Galeria zaprasza wszystkich na wernisaż Lubińskiego Biennale Sztuki.
– Ta wystawa została udostępniona do zwiedzania jeszcze w grudniu minionego roku, ale w związku z tym wyjątkowym świąteczno-noworocznym czasem, stwierdziliśmy, że uroczyste otwarcie i spotkanie z artystami odbędzie się na początku stycznia bieżącego roku – mówi Piotr Bieruta.
Lubińskie Biennale Sztuki powróciło do Lubina po kilku latach nieobecności. Ostatnie odbyło się w 2017 r. i wówczas organizował je Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe.
– Kiedy zaczęła funkcjonować Galeria Pałacyk pod egidą Muzeum Historycznego w Lubinie, czyli miejsce przeznaczone do prezentacji dzieł sztuki, pomyśleliśmy, że jesteśmy też miejscem, które ma służyć społeczności lokalnej, a w Lubinie i najbliższej okolicy środowisko twórców sztuk wizualnych jest dość liczne. Stąd taka nasza inicjatywa, by zaprezentować dokonania wielu z tych artystów razem i reaktywować projekt – wyjaśnia Bieruta. – Zgłosiła się rekordowa liczba artystów. Przy poprzednich edycjach bywało, że uczestników Biennale mieliśmy maksymalnie 30. Tym razem jest ich dwa razy tyle – nie kryje zadowolenia koordynator tego wydarzenia.
Organizatorzy chcieliby, by Lubińskie Biennale Sztuki na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń i wystaw organizowanych przez Muzeum Historyczne i by już za dwa lata odbyła się kolejna jego edycja.
Prace uczestników tegorocznego wydania Biennale można natomiast oglądać w Galerii Pałacyk do końca lutego – od poniedziałku do niedzieli w godz. 9-17.
Co ciekawe, do Biennale będą również nawiązywać zajęcia dla dzieci, jakie na ferie organizuje Galeria Pałacyk. Szczegóły podamy wkrótce.
Fot. BM