Poznawali kulturę i obyczaje Niemiec, zawarli nowe znajomości, ale przede wszystkim szkolili język i zapoznali się z pracą w kopalni odkrywkowej i koncernie energetycznym. 12 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 uczestniczyło 3-tygodniowym stażu w koncernie energetycznym Vattenfall w Cottbus.
W ramach projektu Leonardo da Vinci sfinansowanego ze środków unijnych do Niemiec pojechali uczniowie klas trzecich technikum, kształcący się w zawodach technik górnik, technik elektryk, technik mechanik oraz technik telekomunikacji.
– Praktyka zawodowa miała na celu rozwijanie umiejętności zawodowych – wyjaśnia Aleksandra Niewadzi z ZS nr 1. – Podczas stażu zagranicznego uczniowie wzbogacili się o nowe doświadczenia zawodowe: poszerzyli wiedzę merytoryczną w swoim zawodzie, a także zdobyli dodatkowe umiejętności praktyczne – dodaje.
Dodatkowo uczniowie zapoznali się z organizacją oraz standardami pracy, zakresem norm, przepisów i procedur stosowanych w krajach UE, z pracą w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego – Welzow oraz w koncernie Energetycznym Vattenfall.
– Program stażu był bardzo intensywny. Młodzież codziennie uczestniczyła w ośmiogodzinnych zajęciach realizujących program. Były to zajęcia praktyczne w bazach szkoleniowych koncernu Vattenfall. Oprócz zajęć zawodowych szkolili też język niemiecki. Młodzież zwróciła też uwagę na się niemiecki system szkolenia. Podobała im się dobra organizacja pracy, zaangażowanie instruktorów oraz ład i porządek na stanowiskach – wyjaśnia Niewadzi.
Poza praktyczną stroną stażu, uczniowie mieli zapewnionych wiele innych atrakcji, m.in. wycieczkę do Knappenrode ( saksońskie muzeum przemysłu-łużyckiego, muzeum górnictwa, muzeum kolejnictwa) oraz do Görlitz, (zwiedzanie browaru, gdzie każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy kufel) i Cottbus (m.in. wizyta w najsłynniejszym w Niemczech teatrze młodzieżowym). Wraz z kolegami z Francji uczestniczyli też w spływie kajakowym w Spremberg, jednak największą atrakcją okazał się w ich odczuciu całodniowy wyjazd do Tropical lslands – największego tropikalnego parku rozrywki i wypoczynku w Europie.
Uczestnicy stażu zapewniają, że nie mieli problemów z porozumiewaniem się, chociaż przyznają też, że czasami brakowało jakiegoś słowa, ale ogólnie język nie był żadną barierą. Należy dodać również, że chłopcy zawarli nowe znajomości nie tylko z Niemcami, ale również z Francuzami i Meksykanami.
– Chłopcy mają świadomość, że udział w takim projekcie pomoże im w rozwoju zawodowym oraz da duże szanse w rozpoczęciu kariery zawodowej, tym bardzie, że każdy z uczestników stażu uzyskał dokument Europas – Mobility potwierdzający nabyte kwalifikacje, który zwiększy szanse w zdobyciu pracy na europejskich rynkach – dodaje Aleksandra Niewadzi.
W projekcie uczestniczyli: Marcin Kamiński, Karol Uchroński, Paweł Gerłach, Szymon Krupski, Kamil Kaźmierczak, Damian Czukiewski, Marcin Bąk, Grzegorz Maciejczak, Piotr Tryba, Szymon Czechowski, Michał Zapora i Damian Dworak. Podczas pobytu opiekunami chłopców byli Danuta Cieślak oraz Ryszard Lis.
Organizacją goszczącą uczniów była Izba Rzemieślnicza w Cottbus współpracująca z koncernem energetycznym Vattenfall.
MS