Uczniowskie miniprzedsiębiorstwo „EkoEfekt” drogą do sukcesu

22

DSC08437.JPGPoprzez robienie ozdób ze zużytych butelek, a potem ich sprzedawanie będą pomnażać wniesiony kapitał, a także uczyć się przedsiębiorczości – dziewięć uczennic z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących podpisało dzisiaj ( 28 listopada) akt założycielski Młodzieżowego Miniprzedsieborstwa „EkoEfekt”.

Próbę prowadzenia działalności gospodarczej w szkole podjęły uczennice klasy I i II. Każda z nich zainwestowała 50 złotych swojego kieszonkowego, które powinno nie tylko pomnożyć wniesiony kapitał , ale przede wszystkim nauczyć przedsiębiorczości.

– Jest to kolejne z naszych młodzieżowych miniprzedsiebiorstw, które rozpoczyna swoją działalność. Tym razem jest to „EkoEfekt”. Jej członkinie przez okres jednego roku szkolnego będą się zajmować działalnością typowo ekologiczną. Mam nadzieję, że po tym roku pracy i zdobywania doświadczeń będziemy mogli zaistnieć na arenie krajowej – wyjaśnia Beata Grzelińska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

DSC08438.JPG

Uczennice, które założyły swoją minifirmę wierzą, że dzięki zdobytemu doświadczeniu będą miały lepszy start w dorosłość.

– Mamy nadzieję, że dzisiejsza lekcja będzie początkiem naszej aktywności do samozatrudnienia. Wiemy, że pracując w młodzieżowym mini przedsiębiorstwie zdobędziemy doświadczenie zawodowe, które będzie stanowiło dodatkowy atut w rywalizacji o miejsce pracy po ukończeniu szkoły, a także umożliwi nam prowadzenie własnej działalności gospodarczej – mówią zgodnie członkinie „EkoEfektu”.

Nad prawidłowym funkcjonowaniem młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa będzie czuwać opiekunka Danuta Szaflińska-Giłyk, mająca w tej dziedzinie spore doświadczenie. Nie jeden raz prowadzone przez nią uczniowskie miniprzedsiebiorstwo odnosiło sukcesy w skali krajowej.

DSC08442.JPG

– Dziś uczennice mają trochę tremy, ale w momencie, kiedy będziemy kończyć działalność, to będą widoczne zmiany. Będzie ta swoboda wypowiedzi, nabędą one też umiejętność publicznych wystąpień oraz pracy w zespole. Mam nadzieję, że to co robimy wskaże im drogę do tego, żeby w przyszłości zakładały własne przedsiębiorstwa – mówiła nauczycielka.

„Ekoefekt” to trzynaste mini przedsiębiorstwo, które wpisuje się w historię Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Poprzednie zajmowały się na przykład pracami budowlanymi czy dekoracją wnętrz. I choć miniprzedsiebiorstwa zakładane były tylko na okres jednego roku szkolnego, to w wielu przypadkach ich kontynuacją były prawdziwe firmy zakładane już przez absolwentów szkoły.

DSC08454.JPG

– Mamy już uczniów z poprzednich klas, którzy po ukończeniu szkoły założyli własne przedsiębiorstwo, mając doświadczenie w prowadzeniu tego szkolnego. Uczniowie wiedzą jak się poruszać po rynku pracy, jak zbierać potrzebną dokumentację, znają rynek pod względem jego potrzeb, co uważam za niezwykle ważne życiowe doświadczenie – dodaje dyrektor Grzelińska.  

MS


POWIĄZANE ARTYKUŁY