Lubińscy uczniowie przekonali się, czym grozi jazda pod wpływem alkoholu. Pomogli im w tym policjanci, którzy przez kilka dni przy użyciu nowoczesnego sprzętu pokazywali młodzieży, jak bardzo nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na zdolności psychomotoryczne.

Młodzi ludzie spróbowali swoich sił w komputerowych symulatorach jazdy, jadąc po wirtualnym torze wyścigowym. Za pierwszym razem zadanie było dość łatwe, za drugim wsiadali za kierownicę z założonymi alkogoglami. Wówczas okazywało się, że pokonanie znanej już trasy nie było łatwe. W innym ćwiczeniu, jakiemu zostali poddani, wykorzystane zostało urządzenie do mierzenia refleksu.
– Z relacji uczniów wynika, że była to niesamowita lekcja pokory i świadomości, jak alkohol opóźnia reakcje i zaburza koordynację ruchową w czasie upojenia alkoholowego – mówi starszy aspirant Sylwia Serafin z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Z policyjnych statystyk wynika, że obok zbyt dużej prędkości jazdy, to alkohol jest jedną z okoliczności najczęściej towarzyszących wypadkom drogowym. Im wyższe stężenie alkoholu w organizmie, tym bardziej upośledzona jest zdolność kierowania pojazdem.
– Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można wypić bez narażania się na ryzyko wykrycia jego obecności w organizmie. Szybkość wchłaniania się alkoholu jest różna i zależna od cech indywidualnych człowieka: stanu zdrowia, wagi ciała, zmęczenia, zdenerwowania, a nawet spożytego posiłku – dodaje policjantka.
Funkcjonariusze spotkali się z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Oprócz realistycznych ćwiczeń rozmawiali też z młodzieżą o konsekwencjach prawnych, grożących za jazdę pod wpływem alkoholu. W tej akcji promowania trzeźwości policjantom pomogli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie.
Materiał wideo:
źródło: KPP Lubin