Uczniowie SP 9 wywalczyli warsztaty dla szkoły w ogólnopolskim konkursie

214

Uczniowie klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Stefanii Sempołowskiej w Lubinie wraz z wychowawczynią, Lidią Lasz, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Ekscentrycy polscy” dofinansowanym ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra, organizowanym przez fundację archeologiczną Terra Desolata przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ideą konkursu było rozpropagowanie wiedzy o bohaterach regionu nieznanych powszechnie z kart historii. Ekscentrykiem, którego sylwetkę przedstawili uczniowie klasy 6a, był odkrywca polskiej miedzi – Jan Wyżykowski. Przygotowali oni film ze zdjęć z podkładem głosowym.

Pracując nad projektem, uczniowie poszerzali swoje wiadomości o historii regionu oraz integrowali się, współpracując przy tworzeniu swojego dzieła i jednocześnie świetnie się bawili. Praca okazała się na tyle ciekawa i oryginalna, że lubińska dziewiątka została jedną z dziewięciu szkół uhonorowanych w konkursie. Nagrodą był udział klasy będącej autorem pracy oraz trzech innych oddziałów z danej placówki w warsztatach historycznych.

W piątek 27 października edukatorzy z fundacji odwiedzili lubińską szkołę. Uczniowie czterech klas uczestniczyli w prowadzonych przez nich warsztatach – wielkoformatowej grze planszowej Ekscentrycy polscy”. Podczas zabawy dzieci rywalizowały ze sobą, jednocześnie w przyjemny sposób ucząc się historii. Między innymi podejmowały decyzje, czy do rozwiązania trudnych sytuacji historycznych użyć wiedzy, zaradności czy siły. Warsztaty dostarczyły wielu emocji i poszerzyły wiedzę historyczną uczniów. Uczestnicy komentowali, że to była najfajniejsza lekcja historii, w jakiej brali udział.

Poniżej praca konkursowa uczniów:

AUTOR i FOT. SP 9 w Lubinie