Uczniowie pokazali, że nie godzą się na przemoc

212

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie wzięli udział w Ogólnoświatowej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Od 1 do 19 listopada dzieci brały udział w działaniach zaplanowanych przez koordynatorkę kampanii Malwinę Stachowską, nauczycielkę języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Wszystkie podjęte akcje miały na celu pokazanie dzieciom i młodzieży czym jest przemoc i do czego może ona doprowadzić.

Tegoroczne hasło kampanii pod patronatem fundacji „Po drugie” brzmiało: Ej, to nie jest żart, to jest przemoc!

Przemoc może przybierać różne formy. Niektóre z nich są łatwe do rozpoznania – kiedy ktoś kogoś kopie lub szarpie, mówimy o przemocy fizycznej. Gdy krzyczy i wyzywa, jest to przemoc psychiczna lub słowna.

W grupach rówieśniczych szczególne miejsce zajmuje wykluczenie społeczne polegające na ignorowaniu, odrzucaniu i celowym izolowaniu. Nękanie – wyśmiewanie, obrażanie, złośliwe komentarze, to też jest przemoc, która może przenosić się do internetu, przyjmując postać cyberprzemocy.

Tegoroczna kampania była poświęcona zwiększaniu wrażliwości i empatii u osób młodych, a także budowaniu bezpiecznej dla każdego przestrzeni, również tej wirtualnej.

W Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie odbyło się wiele ważnych wydarzeń:

  • Pomarańczowy dzień: dzieci założyły pomarańczowe elementy ubioru jako znak sprzeciwu wobec przemocy. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, że nie godzimy się na takie zachowania, które krzywdzą innych.
  • Uczniowie klasy ósmej zaprezentowali scenkę, która miała na celu pokazanie, jak z pozoru niewinne żarty, mogą krzywdzić.
  • Dzieci przygotowały plakaty pokazujące czym jest przemoc i jakie mogą być jej skutki.
  • Uczniowie najstarszych klas wzięli udział w MiniTeście o Prawach Dziecka.
  • Zorganizowano akcję szukania poukrywanych w szkole pomarańczowych wstążeczek. Dzieci odpowiadały na pytania związane z kampanią, żeby poszerzyć swoją wiedzę na ten ważny temat.
  • Zorganizowano również akcję „Nie żartuj z innych! Weź ze sobą miłe słowo” polegające na obdarowaniu kolegów karteczką z serdecznym zwrotem.
  • Uczniowie otrzymali ulotki z ważnymi numerami telefonów, pod które można dzwonić, kiedy jesteśmy świadkami lub ofiarami przemocy.
  • Na korytarzach szkoły widoczne były wystawy z informacjami dotyczącymi tematyki kampanii.
  • Na stronie szkoły i szkolnym Facebooku ukazywały się artykuły i materiały mające na celu poszerzenie wiedzy, nie tylko dzieci, ale i dorosłych, na temat przemocy, jej skutków i konsekwencji jej stosowania.
  • Rodzice otrzymali zaproszenia na dwa darmowe webinary, aby móc rozpoznać rodzaje przemocy i umieć reagować, kiedy ich dziecko jej doświadczy.

Było to 19 niezwykle ważnych dni, które pokazały, jak ważne jest, żeby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat przemocy, szczególnie tej psychicznej.

Źródło: Malwina Stachowska/SP 3 w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY