Obywatele Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną toczącą się w ich kraju, będą mogli tu przebywać legalnie przez 1,5 roku, w tym czasie pracować i otrzymywać świadczenia pieniężne. Takie możliwości daje im ustawa przegłosowana przez parlament i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
🇵🇱🤝🇺🇦 В середу, 16 березня, розпочнеться реєстрація біженців з України. pic.twitter.com/4wLWMqWhoR
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) March 13, 2022
W najbliższą środę, 16 marca, ruszy rejestracja Ukraińców, którzy będą chcieli uzyskać numer PESEL i pozostać w Polsce. Osoby, które uzyskają ten numer, będą mogły legalnie przebywać w naszym kraju przez 18 miesięcy (liczone od 24 lutego 2022 r.) i w tym czasie pracować. Otrzymają też dostęp między innymi do programu 500 plus, świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego, świadczenia Dobry Start oraz dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku. Ustawa przewiduje też jednorazowe świadczenie 300 zł na osobę.
Jeśli obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc, straci wspomniane uprawnienia.
Aby uzyskać PESEL, trzeba będzie się udać do dowolnego urzędu miejskiego lub gminnego w Polsce. Ustawa przewiduje specjalną, odformalizowaną procedurę umożliwiającą uzyskanie tego numeru. Do wniosku trzeba będzie dołączyć fotografię. Niezbędne będzie również pobranie odcisków palców – nie dotyczy to dzieci w wieku do 12 lat.
Obywatele Ukrainy, którzy już przebywają w naszym kraju, nie muszą się jednak spieszyć z pozyskaniem PESEL-u. Przedstawiciele rządu apelują wręcz, by nie wszyscy Ukraińcy szli do urzędów już pierwszego dnia. Mają na to 60 dni od wjazdu na terytorium Polski.
– Otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę, ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Wraz z PESEL-em obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać dostęp do profilu zaufanego.
Ponadto od środy, 16 marca, Polacy, którzy przyjęli do siebie uchodźców z Ukrainy, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu.
Wiceminister @szefernaker w @tvn24: Od środy można będzie również składać wnioski o refinansowanie kosztów dla osób, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy. Będzie to finansowanie wstecz, dlatego zachęcam, żeby składać je jak najpóźniej.
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) March 14, 2022
– To 40 zł za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez względu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Będziemy wypłacać środki wstecz, a nie „z góry” – wyjaśniał Szefernaker.
Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni.
W tym przypadku również nie warto ruszać do urzędów pierwszego dnia, by złożyć wniosek. Grozi to bowiem zablokowaniem administracji. A pieniądze osobom goszczącym Ukraińców będą wypłacane dopiero po zakończeniu wizyty, czyli wstecz.
Każdy obywatel Ukrainy, legalnie przebywający w Polsce, będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele Polscy. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl: „wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą także na zapewnienie kształcenia i wychowania dzieciom lub uczniom będącym obywatelami Ukrainy objętymi przepisami ustawy”.
Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wybuchem wojną. Terminy ważności ich wiz i zezwoleń na pobyt czasowy, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone.
Pełną ustawę dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy można przeczytać TUTAJ.