Prawie sześć tysięcy nowych książek trafia w ciągu roku na półki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie. Bibliotekarze dbają o to, by nowości były dostępne tuż po ich wydaniu i by lubinianie mieli łatwy dostęp do literatury w każdym wydaniu, nie tylko drukowanym.
Na tegoroczne zakupy lubińska biblioteka otrzymała około 140 tys. zł na zakup książek drukowanych. Pieniądze pochodzą z dotacji Urzędu Miejskiego w Lubinie i Starostwa Powiatowego w Lubinie.
– Książki kupujemy w hurtowniach, gdzie otrzymujemy bardzo atrakcyjne rabaty. Przy obecnych cenach i aktualnym budżecie jesteśmy w stanie kupić średnio około 5,8 tysięcy nowych książek drukowanych – mówi Anna Gubernat z Działu Gromadzenia i Opracowaniu Zbiorów MBP.
Oprócz klasycznych wydań papierowych lubińska biblioteka posiada też bogaty zbiór audiobooków i płyt CD z muzyką.
– W tym roku wydaliśmy 10 tysięcy złotych na książki mówione i 14 tysięcy na płyty kompaktowe – dodaje Anna Gubernat.
Biblioteka pamięta też o molach książkowych, które przestawiły się na egzemplarze elektroniczne. Posiadacze czytników e-booków mogą otrzymać bezpłatny dostęp do Legimi i cyfrowej czytelni IBUK Libra. Na stronie internetowej biblioteki znajdują się linki do tych zbiorów z instrukcją, jak z nich skorzystać.
Wśród nowości prym wiedzie literatura piękna, w szczególności beletrystyka. Lubinianie chętnie sięgają po kryminały, które w Polsce są obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków.
– Śledzimy wszystkie nowości wydawnicze, a wśród nich nagradzane tytuły, żeby nasi czytelnicy mieli dostęp do dobrej literatury – podkreśla Anna Gubernat. – U nas te książki często pojawiają się bardzo szybko, bo do hurtowni trafiają wcześniej niż do księgarni.
Wszystkie pozycje można też rezerwować, a jeśli jakiejś książki nie ma w zbiorach lubińskiej biblioteki, warto zajrzeć do dolnośląskiego katalogu. System wypożyczeń międzybibliotecznych działa cały czas, trzeba tylko ponieść niewielką opłatę za przesłanie książki.
Fot. BM