Tylko 1% Polaków potrafi myć zęby. Zobacz, czy do nich należysz

1820

Stan uzębienia małych Polaków jest katastrofalny. Do tego aż 99 procent osób nie umie prawidłowo myć zębów! Powiat lubiński, który od ubiegłego roku walczy z próchnicą u najmłodszych mieszkańców, postanowił teraz nauczyć ich, jak dbać o higienę jamy ustnej, a przez nich dotrzeć również do dorosłych.

Zajęcia prowadzone z dziećmi w Przedszkolu nr 10 na temat prawidłowego mycia zębów

– Program walki z próchnicą w powiecie lubińskim, który realizujemy od ubiegłego roku, ma spowodować większą świadomość, i dzieci, i rodziców, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej – wyjaśnia Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu lubińskiego do spraw promocji ochrony zdrowia. – Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest profilaktyka jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu. Największe dolegliwości, wszystkie choroby układu krążenia, całe kłopoty ze zdrowiem zaczynają się w jamie ustnej – dodaje.

A dane rzeczywiście są zatrważające. W ubiegłym roku w ramach swojego programu powiat lubiński przebadał 4194 dzieci. 9291 zębów wymagało natychmiastowego leczenia, co daje przeciętnie 2,21 zęba do leczenia u każdej z przebadanych osób. Ubytków wykryto 614. Tylko 1801 najmłodszych miało zdrowe uzębienie.

– 57 procent dzieci wymagało pilnego leczenia. Taka informacja trafia do szkół i rodziców, żeby, jeśli zaistnieje konieczność leczenia, dziecko mogło odwiedzić swojego stomatologa i zlikwidować problemy jamy ustnej – mówi Huzarski.

Badania nadal są realizowane. Powiatowy program przewiduje, że w ciągu trzech lat (od 2018 do 2020 włącznie) skontrolowane zostanie uzębienie około 30 tysięcy najmłodszych mieszkańców – dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Oprócz kontroli stomatologicznych, pomysłodawcy programu, chcą też nauczyć najmłodszych, jak prawidłowo szczotkować zęby, licząc, że dzieci nauczą tego też dorosłych.

– Jest taka złota zasada 3×2, czyli dwa razy dziennie trzeba myć zęby po dwie minuty minimum i do tego dwa razy do roku odwiedzać stomatologa, by dowiedzieć się, w jakim stanie są nasze zęby. Ale kluczowy w walce z próchnicą jest system szczotkowania zębów – przyznaje pełnomocnik zarządu powiatu lubińskiego do spraw promocji ochrony zdrowia, dodając: – 99 procent osób nie umie myć zębów. To jest taka sztuka, o której wydaje się, że wszystko wiemy doskonale, ale jak przychodzi co do czego, to ruchy wykonywane przez nas są nieprawidłowe, nieskuteczne.

Na lekcje pokazowe prowadzone przez instruktorkę higieny jamy ustnej zaproszono przedstawicieli przedszkoli i szkół podstawowych z naszego powiatu. To oni zdobytą tutaj wiedzę będą potem przekazywali najmłodszym, ucząc ich prawidłowego dbania o zęby.

– Obserwatorami tej lekcji są nauczyciele koordynatorzy programu. Każda jednostka oświatowa mogła wydelegować swoich przedstawicieli, po to, żeby dowiedzieli się, w jaki sposób można te treści przekazać – dodaje Huzarski. – Jeżeli dzieci nauczą się myć zęby w sposób właściwy, to jest najkrótsza droga do tego, żeby całe społeczeństwo potem nie miało z tym problemów. Dzieci będą uczyć swoich rodziców, a jak same zostaną rodzicami, też będą w sposób właściwy uczyły szczotkować zęby swoje dzieci – przyznaje.

Komiksy dla dzieci przygotowane przez powiat

Aby uatrakcyjnić lekcje, powiat lubiński przygotował dla dzieci edukacyjne kolorowanki i koszulki. Uruchomiono też stronę internetową www.lubin.pl/zdrowezeby.

– To mycie zębów, które jest wykonywane w przedszkolach, ma za zadanie wypracować w dzieciach nawyk mycia zębów po śniadaniu. Natomiast wieczorem, przed pójściem spać, rodzic powinien bardzo dokładnie wyczyścić i doczyścić miejsca, które są dla dziecka nieosiągalne w myciu zębów – mówi Agnieszka Stącel-Stępniewska z firmy Indent, instruktor higieny jamy ustnej, która przeprowadziła lekcje pokazowe.

A jak prawidłowo należy myć zęby?

– W czyszczeniu zębów najważniejsza jest pewna reguła – zęby myjemy tak długo, aż będą czyste. Są pewne miejsca, które są najtrudniejsze do czyszczenia. M.in. jest to bruzda okołozębowa, czyli to miejsce, gdzie zaczyna się dziąsło. Tam bakterii jest najwięcej. Metoda Bassa, czyli ustawienie szczoteczki pod kątem 45 stopni, pół włosia na zębie, pół na dziąśle i z delikatnym naciskiem okrężnym ruchem mycie zębów, pozwala nam dotrzeć do bruzdy okołozębowej i w ten sposób umyć – mówi Agnieszka Stącel-Stępniewska.

– Mamy duży wybór szczoteczek na rynku, najważniejsze, żeby to była miękka, ale bardzo gęsta szczoteczka, o dużym zagęszczeniu włosia na zasadzie mikrofazy, mikrofibry, która będzie bardzo gruntownie i efektywnie myła zęby, nie powodując uszkodzeń. Dodatkowo musi być mała główka dopasowana do dziecięcej buzi. Każdy ząb powinien być myty oddzielnie, wtedy będzie czysty. Zęby myjemy od kiedy się pojawią, więc już od pierwszego ząbka należy zacząć tę perfekcyjną higienę, żeby nie było później próchnicy i stanów zapalnych – zaznacza.


POWIĄZANE ARTYKUŁY